Vláda schválila dohodu ČR s USA o obrannej spolupráci
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
PRAHA / Vláda v stredu 26. apríla schválila česko-americkú dohodu o obrannej spolupráci (DCA). Novinárom to po zasadnutí kabinetu povedal premiér Petr Fiala (ODS). Zmluva má uľahčiť prípadný pobyt amerických vojakov v Česku. Dokument budú musieť ešte po podpise ministrami obrany schváliť obe komory parlamentu a podpísať prezident. Najvhodnejší termín na podpis dohody sa podľa ministerky obrany Jany Černochovej (ODS) teraz hľadá.
Zmluva má nastaviť podmienky možnej spolupráce s americkými ozbrojenými silami na území ČR. Konkrétny pobyt amerických vojakov alebo prípadný vznik americkej základne na českom území nerieši. To by aj naďalej museli najprv schváliť vláda a parlament, išlo by o separátne politické rozhodnutie. Podľa Fialu je dohoda významná z hľadiska bezpečnosti a stratégie v terajších "nepokojných časoch" a zvyšuje bezpečnosť ČR i českých občanov.
Asi štyridsaťstranový dokument sa zaoberá všetkými relevantnými tematickými oblasťami, ktoré môžu súvisieť s možnou prítomnosťou amerických vojakov v ČR alebo spoluprácou amerických a českých ozbrojených síl na českom území. Rieši tak napríklad právne postavenie amerických vojakov, týka sa tiež ochrany životného prostredia, prevádzky motorových vozidiel americkými vojakmi a ich rodinami alebo napríklad postavením dodávateľov amerických ozbrojených síl. Zaoberá sa tiež oslobodením amerických vojakov od daní a ciel v ČR.
Zmluva podľa Černochovej umožní intenzívnejšiu praktickú spoluprácu českých a amerických ozbrojených síl. "Dnešku predchádzal rok intenzívnych rokovaní, zúčastnili sa ich popri ministerstve obrany a armády aj zástupcovia ministerstva zahraničných vecí, spravodlivosti, financií, vnútra, dopravy," uviedla Černochová.
Zmluvu DCA alebo jej ekvivalent má s USA aktuálne z 30 aliančných krajín uzavretých 24 štátov. Okrem ČR o nej rokuje aj Dánsko, v súvislosti so svojím vstupom do NATO ju pripravujú aj Fínsko a Švédsko. Z východných členov aliancie je ČR poslednou krajinou, ktorá nemá podobnú zmluvu uzavretú. Maďarsko ju prijalo pred dvoma rokmi, na Slovensku schvaľovanie sprevádzala ostrá vnútropolitická diskusia.
Na podpis dohody sa teraz rokuje vhodný termín, povedala ministerka. "Som presvedčená, že sme ju dojednali dobre, nemáme sa za čo hanbiť, presadili sme tam aj niektoré naše požiadavky," uviedla Černochová. Pri štyroch rokovacích kolách podľa nej bolo prospešné, že sa Česko mohlo inšpirovať v predchádzajúcich zmluvách. Dohoda sa podľa nej stane súčasťou celkovej architektúry spojeneckej spolupráce v NATO.