Polojasno
Bratislava
Eugen
18.11.2024
427. deň na Ukrajine: Peking vyšle na Ukrajinu vyslanca, má pomôcť k riešeniu konfliktu
Zdielať na

427. deň na Ukrajine: Peking vyšle na Ukrajinu vyslanca, má pomôcť k riešeniu konfliktu

KYJEV / Ukrajinská armáda je plne pripravená na protiofenzívu. Vyhlásil to šéf ruských Wagnerovcov Prigožin. Tvrdí, že Ukrajinci čakajú len na to, kým prestane pršať a zem sa vysuší. Podľa jeho odhadov sa tak stane okolo 10. mája. Zamestnanci bývalej černobyľskej jadrovej elektrárne aj ukrajinskí vládni predstavitelia si v stredu, 26. apríla, pripomenuli obete havárie, ku ktorej v elektrárni došlo presne pred tridsiatimi siedmymi rokmi. Ukrajinský prezident Zelenskyj dnes prvýkrát od začiatku ruskej invázie telefonoval s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Podľa čínskych štátnych médií vyzval Kyjev na rokovania s Moskvou, ktoré sú vraj jediným východiskom z konfliktu. Čína plánuje vyslať na Ukrajinu špeciálnu diplomatickú misiu. Kyjev zase vymenovať veľvyslanca v Pekingu.

​Prigožin upozornil, že ukrajinská protiofenzíva je neodvratná

Ukrajina sa pripravuje na "neodvratnú" protiofenzívu a do mesta Bachmut na východe Ukrajiny posiela dobre vycvičené vojenské jednotky. V stredu na to upozornil šéf žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Prigožin vo videu zverejnenom na platforme Telegram tiež opäť kritizoval ruské ministerstvo obrany za to, že jeho bojovníkom na front neposlalo veľmi potrebnú muníciu. Vo vnútri Ruska dochádza podľa jeho slov k zrade. "Dnes sa už do Bachmutu vrhajú dobre vycvičené nepriateľské jednotky... Protiofenzíva je neodvratná," povedal šéf vagnerovcov. Dodal, že jej začiatok očakáva niekedy po 2. máji, keď sa zlepší počasie a stvrdne pôda.

Prigožin uviedol, že jeho žoldnieri pre nedostatočnú podporu zo strany Moskvy zaznamenávajú na fronte päťkrát viac obetí. Nastolil tiež otázku, prečo ruské sily nespustili ofenzívu voči mestám Sloviansk a Kramatorsk, aby tak zmiernili tlak na Bachmut. Dodal však, že jeho bojovníci urobia všetko, čo je v ich silách, aby zastavili akýkoľvek ukrajinský pokus o opätovné získanie Bachmutu.

Boje o toto mesto v Doneckej oblasti sú najdlhšou bitkou počas viac ako ročnej ruskej invázie. V meste žilo pred vypuknutím vojny na Ukrajine približne 70.000 ľudí. Podľa analytikov toto mesto nemá výraznejší strategický význam a jeho možné dobytie by nemalo priniesť veľký obrat. Bachmut však nadobudol veľkú politickú hodnotu, pričom obe strany už do bojov investovali množstvo síl. Prigožin pred dvoma týždňami uviedol, že jeho žoldnieri kontrolujú viac ako 80 percent Bachmutu.

Na Ukrajinu sa vrátilo 44 a do Ruska 40 vojnových zajatcov

Na Ukrajinu sa vrátilo 44 vojnových zajatcov, ktorých prepustilo Rusko. Oznámil to v stredu šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Návrat 40 vojakov prepustených z ukrajinského zajatia medzičasom potvrdila Moskva. TASR o tom informuje na základe správy stanice Sky News. Jermak na platforme Telegram uviedol, že medzi oslobodenými je 42 ukrajinských vojakov a dvaja civilisti.

Ide podľa jeho slov aj o "obrancov Mariupola", respektíve ukrajinských bojovníkov, ktorí odolávali ruským silám v tamojších oceliarňach Azovstaľ. K prepusteným patria tiež Ukrajinci, ktorí ruským silám vzdorovali na východe krajiny. Niektorí sa vrátili so zraneniami, podľa Jermaka ich v zajatí mučili.

Ruské ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že z ukrajinského zajatia sa vrátilo 40 ruských vojakov. "Všetkým prepusteným je poskytnutá potrebná lekárska a psychologická pomoc," uviedol rezort na platforme Telegram. Výmeny vojnových zajatcov sa medzi Ruskom a Ukrajinou uskutočňujú pravidelne. Podľa nedávneho vyjadrenia Kyjeva sa pri nich dostalo z ruského zajatia už viac ako 2 300 Ukrajincov.

Jeho slová nemá zmysel komentovať, reagoval Pavel na kritiku Lavrova

Takto zareagoval prezident Českej republiky Petr Pavel na kritické vyjadrenia ruského ministra zahraničia Lavrova voči nemu. Lavrovovi sa nepáčili Pavlove výroky pre server Politico, ktorými spochybnil záujem Číny o mier na Ukrajine. Vojna totiž podľa českého prezidenta umožňuje Pekingu nútiť Rusko k ústupkom.

Si Ťin-pching v telefonáte so Zelenskyj vyzval na rokovania Ruska s Ukrajinou

Čínsky prezident Si Ťin-pching dnes absolvoval telefonát s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, v ktorom vyzval na rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou a pripomenul, že "v jadrovej vojne niet víťaza." S odvolaním sa na čínske štátne médiá o tom informovala agentúra AP. Si Ťin-pching ubezpečil Zelenského, že Čína je vo vojnovom konflikte na Ukrajine neutrálna a zasadzuje sa za mier. Si tiež zdôraznil, že jediným východiskom z vojny sú rokovania.

Peking vo februári predložil svoj 12-bodový mierový plán na politické urovnanie medzi Moskvou a Kyjevom. Oficiálne Čína zastáva k ruskej agresii voči Ukrajine neutrálny postoj, ale Západ ju považuje za spojenca Ruska. Samotné Rusko tiež nevynechá žiadnu príležitosť deklarovať svoje partnerstvo s Pekingom, doplnila AP.

Podľa britskej stanice BBC čínske ministerstvo zahraničných vecí deklarovalo, že už samotný fakt telefonátu medzi lídrami Číny a Ukrajiny svedčí o tom, že Čína má objektívny a nezaujatý postoj a ako veľká a vplyvná krajina cíti svoju zodpovednosť za aktuálne dianie.

Peking vyšle na Ukrajinu vyslanca, má pomôcť k riešeniu konflikt

Čínsky prezident Si Ťin-pching v stredu oznámil, že Peking vyšle na Ukrajinu vyslanca s cieľom rokovať o možnom politickom riešení vojny s Ruskom. TASR správu prevzala z agentúry AP. Si v telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským povedal, že vyslanec navštívi Ukrajinu a ďalšie krajiny s cieľom rokovať o možnom politickom riešení, píše AP s odvolaním sa na vyjadrenie čínskej vlády pre štátnu televíziu. Vláda vo vyjadrení nespomenula Rusko, inváziu na Ukrajinu ani to, či čínsky vyslanec navštívi Moskvu.

Denník The Guardian na svojej webovej stránke píše, že Si sľúbil vyslanie delegácie na Ukrajinu. Tá má rokovať so všetkými zúčastnenými stranami s cieľom vyriešiť konflikt. Zelenskyj na Twitteri napísal, že jeho telefonát so Si Ťin-pchingom bol dlhý a zmysluplný. Vyjadril presvedčenie, že spolu s vymenovaním ukrajinského veľvyslanca v Číne poskytne pevný podnet na rozvoj bilaterálnych vzťahov.

Čína oficiálne zastáva k ruskej agresii voči Ukrajine neutrálny postoj, ale Západ ju považuje za spojenca Ruska. Samotná Moskva tiež nevynechá žiadnu príležitosť deklarovať svoje partnerstvo s Pekingom, pripomenula AP. Si Ťin-pchingova vláda sa usiluje prevziať výraznejšiu úlohu vo svetovej diplomacii s cieľom navrátiť Číne pozíciu politického a hospodárskeho lídra a vytvoriť svetový poriadok, ktorý je naklonený záujmom Pekingu, konštatuje AP. Čína v marci sprostredkovala dohodu o obnovení vzájomných vzťahov medzi Iránom a Saudskou Arábiou. Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang minulý týždeň vyjadril pripravenosť svojej krajiny pomôcť sprostredkovať mierové rokovania medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy