Eurolídri odklepli grécky balíček
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Lídri eurozóny schválili finančnú pomoc v objeme 110 miliárd eur
"Je to urobené," povedal zdroj z EÚ na otázku, či 16 lídri členských štátov eurozóny súhlasili s balíčkom finančnej pomoci v objeme 110 miliárd eur.
Na mimoriadnej schôdzke v Bruseli je hlavným bodom schválenie pomoci zadlženému Grécku. Okrem toho sa účastníci stretnutia radia o pevnom "záchrannom systéme" pre členské štáty s platobnými ťažkosťami.
Takýto systém by mal byť do budúcnosti prevenciou, aby sa nemohla zopakovať podobná kríza ako v Grécku. Uviedla to tlačová agentúra DPA, s odvolaním sa na diplomatov za "prísne zavretými dverami".
Zajtra sa stretne Rada ministrov financií EÚ
Piatkové zasadnutie lídrov štátov eurozóny sa v noci nadnes dramaticky zauzlilo, keď diskusie o budúcnosti ďalšieho fungovania európskej šestnástky prerástli do riešenia problému na úrovni celej Európskej únie.
Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy zvolal na nedeľu zasadnutie ministrov financií EÚ, ktorí potrebujú dať politický mandát pre rozhodujúce kroky v snahe vyhnúť sa zložitým krízam podobnými tej, v ktorej sa momentálne nachádza Grécko.
V nedeľu by mali šéfovia finančných rezortov rokovať najmä o tzv. stálom mechanizme na riešenie krízy, ktorý by mal predísť obrovským problémom v eurozóne i celej EÚ. Dôvodom je však aj nedostatočná legitimita rozhodnutia po zasadnutí lídrov eurozóny, takže sa na ňom musí zhodnúť aj Rada ministrov.
Situácia sa zdá byť vážna aj z iného dôvodu, a tým je čas, preto sa zvolalo zasadnutie už na nedeľu, ešte pred otvorením trhov v pondelok, ktoré chce únia presvedčiť a upokojiť.
Podrobnosti však predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso nezverejnil s dodatkom, že základy návrhu konceptu sú preňho známe, ale pred stretnutím ministrov financií ich nechce publikovať.
Lídri chcú urobiť všetko pre ochranu eurozóny
V deklarácii po zasadnutí summitu sa píše o konsolidácii verejných financií ako o priorite na nasledujúce obdobie. Komisia má preto v nedeľu predložiť Rade ministrov financií stabilizačný mechanizmus.
"Urobíme všetko pre ochranu eurozóny. Cestou bude hlbšia finančná konsolidácia a členské štáty eurozóny súhlasili so zaplnením dier v kontrolnom mechanizme pri dodržaní pravidiel. Máme k dispozícii niekoľko druhov krokov a využijeme všetky z nich," povedal Barroso.
"V tomto kontexte sme pripravení posilniť finančný dohľad, využiť efektívnejšie sankcie a postavíme robustný krízový mechanizmus. Všetci sme sa zhodli na deklarácii. Jej cieľom je zachovanie stability, jednoty a integrity eurozóny," povedal Van Rompuy a zdôraznil, že únia urobí všetko, čo je v jej silách, aby zamedzila špekuláciám na trhoch a bude bojovať za transparentné podmienky na trhoch.
Momentálne je vypuklou ťažkosťou eurozóny Grécko, riešenie jeho kapitálneho problému verejných financií sa však nečakane na summite dostalo ako téma do úzadia. Hlavy štátov a premiéri sa zhodli na odštartovaní pomoci, čomu chýbalo konečné politické odobrenie.