Našli možno hrobku Kleopatry a Marca Antonia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/Amr Nabil/ilustračné
Novonájdená čierna granitová socha je podľa predpokladov kráľ Ptolemaios IV., Kleopatra VII. bola poslednou panovníčkou ptolemaiovskej dynastie
Posledných päť rokov skúmali archeológovia okolie chrámu Taposiris Magna, asi 45 kilometrov západne od prístavného mesta Alexandria. Dúfali totiž, že sa im podarí objaviť hroby spomínanej dvojice.
Novonájdená čierna granitová socha je podľa predpokladov kráľ Ptolemaios IV., pretože neďaleko sochy sa našla kartuša vytesaná do rovnakého kameňa, ktorá niesla jeho meno. Ptolemaios IV. bol jedným z viacerých pôvodom gréckych kráľov z dynastie Ptolemaiovcov, ktorá vládla medzi rokmi 332 až 30 p.n.l. a predpokladá sa, že dal príkaz na postavenie chrámu. Predtým sa odborníci domnievali, že chrám postavili počas vlády Ptolemaia II, ktorý vládol medzi rokmi 282 - 246 p.n.l.
Kleopatra VII. bola poslednou panovníčkou ptolemaiovskej dynastie. Kráľovná a jej milenec, rímsky generál Marcus Antonius spáchali samovraždu, keď ich v roku 30 p.n.l. porazil Gaius Octavian, ktorý sa onedlho stal prvým rímskym cisárom. Archeológovia poznali chrám Taposiris Magna už storočia, no až donedávna sa mnohí vedci domnievali, že išlo o nedokončený chrám, pretože sa v ňom nenachádzali žiadne nápisy.
Archeológovia tiež vedeli o veľkom cintoríne pred chrámom a o veži, ktorá mohla slúžiť ako maják. Nedávne vykopávky však ukázali, že chrám bol aktívnejší ako sa predpokladalo, čím sa zvýšila pravdepodobnosť, že za čias Kleopatry išlo o dôležité miesto. Na chrámovom cintoríne sa doteraz podarilo objaviť najmenej 12 múmií, 500 kostier a 20 hrobiek. Telá boli pochované tvárou k chrámu, čo mohlo naznačovať, že v budove sa nachádza hrobka s dôležitou osobnosťou. V jeho vnútri sa tímu podarilo objaviť medzi iným aj miestnosti pravdepodobne používané na mumifikáciu či svätyne venované bohom Usirovi a Eset. Táto mocná dvojica bola podľa egyptskej mytológie manželmi, čo mohlo inšpirovať Kleopatru a Marca Antonia, aby použili chrám ako svoje pohrebné miesto.
"Kleopatra mohla predstavovať Eset a Marcus Antonius mohol byť Usire," uviedol generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass. "Pre slávnostnosť tohto chrámu a preto, že bol v tom čase taký posvätný sa domnievam, že môže obsahovať Kleopatrinu hrobku," dodal. Hawass tiež povedal, že Taposiris Magna je dobrým kandidátom na miesto, kde sa nachádzajú hrobky Marca Antonia a Kleopatry, pretože legendárna dvojica sa zrejme chcela uistiť, že rímski dobyvatelia nebudú môcť nájsť a zhanobiť ich hroby.