Mladičovu manželku obvinili z nelegálneho držania zbraní
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
Ak ju uznajú vinnou, Bosiljke Mladičovej hrozí jeden až osem rokov väzenia
Obvinenie sa podľa neho týka razie v Mladičovej rodinnom dome koncom roku 2008, pri ktorej našla polícia zbrane. Saljič je presvedčený, že obvinenie je "pomstou" srbských úradov za plány Mladičovej rodiny, vyhlásiť Ratka Mladiča za mŕtveho. Ak ju uznajú vinnou, Mladičovej hrozí jeden až osem rokov väzenia.
"Bosiljku Mladičovú v utorok predviedli na vypočutie a vyšetrovací sudca ju obvinil z nelegálneho držania zbraní nájdených v jej dome koncom 2008," vyhlásil Saljič. Počas razie v rodinnom dome na juhu Belehradu polícia objavila loveckú zbraň, poloautomatickú zbraň a niekoľko pištolí, Mladičová však tvrdila, že o nich nevedela.
Rodina Ratka Mladiča nedávno požiadala, aby bol hľadaný vojnový zločinec oficiálne vyhlásený za mŕtveho. Jeho príbuzní tvrdia, že s Mladičom nemali žiaden kontakt už päť rokov a že generál bol veľmi chorý človek. "V roku 1996 dostal porážku, neskôr bral lieky na rozličné problémy tráviaceho traktu, takže teraz môže byť mŕtvy," povedal Saljič.
Vyhlásenie za mŕtveho by umožnilo Mladičovej manželke dostávať dôchodok, ktorý jej pred viac ako troma rokmi zastavili, alebo predať nehnuteľnosti, napríklad dom v Belehrade. Nemenovaný bezpečnostný predstaviteľ Srbska si však myslí, že Mladičovci chcú prostredníctvom svojej požiadavky iba zistiť, čo úrady o pobyte Ratka Mladiča vedia. "Podľa zákona musí štát predložiť dôkazy, že dotyčná osoba je nažive. Ak to urobíme, rodina zistí, koľko toho vieme," povedal.
Dnes 67-ročný Mladič je na úteku od roku 1995, keď ho obvinil ICTY z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti počas masakry v Srebrenici, kde zomrelo násilnou smrťou 8000 moslimských chlapcov a mužov. Mladič a chorvátsky vojnový zločinec Goran Hadžič sú jediní dvaja hľadaní zločinci, o ktorých sa predpokladá, že sa ukrývajú v Srbsku.
Srbsko v roku 2009 požiadalo o členstvo v Európskej únii, no pokračovanie v tomto procese je závislé od plnej spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a dolapenia zostávajúcich vojnových zločincov.