Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Na Ukrajine vyrástla náhradná dedina pre utečencov. Pomáhali Slováci aj Česi
Zdielať na

Na Ukrajine vyrástla náhradná dedina pre utečencov. Pomáhali Slováci aj Česi

KYJEV / Na Ukrajine vyrástla mini dedina, ktorú vybudovali Slováci spoločne s Čechmi. 12 montovaných domčekov poskytne bezpečie rodinám zo zatopeného Chersonu aj evakuovaným deťom z Mariupoľa. Na Ukrajine s nimi nakrúcala reportérka TV JOJ Katarína Kleknerová.

Bolo to najťažšie rozhodnutie v jeho živote – zostať so synom a dcérou v ostreľovanom Mariupole alebo ich poslať evakuačnými autami do neznáma, a tým im zachrániť život? Otec svoje rozhodnutie neľutuje. Rovnako na začiatku vojny reagovali aj desiatky ďalších rodičov, ktorých deti evakuovali do bezpečia v nádeji, že sa raz stretnú. "Najviac som sa bál, keď nás nakladali do auta a otec podpisoval nejaké papiere," priblížil syn Roman.

Dmitrovi sa napokon podarilo z Mariupoľa včas odísť a teraz sa všetci traja tešia z nového domova. Len škoda, že tu nie je mama, povedala dcéra Ilona. Zomrela pred 4 rokmi. "Želám si, aby sa skončila vojna a my sa vrátime do Mariupoľa. Mám tam mačičky a dvoch psíkov," priblížila. Len pár kilometrov od našich hraníc vznikla provizórna dedina. V dvanástich domoch budú ľudia z vojnových oblastí začínať od nuly. 

Medzi nimi aj Nataša s troma dcérami. Náš rozhovor viackrát prerušila s tým, že jej od žiaľu zvieralo hrdlo. "Nad nami leteli dve lietadlá a začali bombardovať dedinu, hodila som sa na zem a najmladšiu dcérku som prikryla vlastným telom," uviedla Nataša. "Tu sú také smutné a také ťažké osudy. To, ako oni rozprávajú, ako sa snažia – za nimi nič a pred nimi nový život. Je obdivuhodné, akú majú tie deti vnútornú silu," uviedol komisár pre deti Jozef Mikloško.

​Na projekte spolupracovali aj Česi. Kým oni postavili a zateplili domčeky, Slováci sa postarali o kompletné vybavenie v izbách. "Zakúpili sa kuchynské linky, chladničky, vybavili kúpeľňu, tu sú postele. 4-členná rodinka sa tu pokojne ubytuje," opísal Eduard Buraš, poradca premiéra pre zahraničnú politiku.

Okrem ubytovania otvorili pre ukrajinské ženy aj sociálny podnik, kam už priviezli prvé 4 šijacie stroje, na ktorých môžu šiť a následne svoje výrobky predávať. "Čiže tu budú bývať, pracovať a ďalej to predávať. Lepšie potom budú znášať náklady na elektrinu, kúrenie a tak ďalej," doplnil Buraš.

Do Zakarpatskej oblasti sa podľa odhadov prisťahovalo už vyše 200-tisíc detí z východnej Ukrajiny. Opúšťali svoje domovy za dramatických okolností a mnohé si nesú následky dodnes. "Tu buchne nejaké železo a všetky deti si ľahnú, lebo sa boja, že je to bombardovanie. Z toho, že dlho boli v bunkroch, majú poškodený zrak. Musíme sa snažiť, aby aj oni mali krásnu budúcnosť, akú majú slovenské deti," uzavrel Mikloško.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy