BBC vypátrala mučiteľa v Indonézii aj kupcov v USA
Získala prístup k vyšetrovaniu, ktorého cieľom je tieto osoby dostať pred súd. Na celom svete je aktuálne vyšetrovaných najmenej 20 ľudí, vrátane troch žien žijúcich v Británii, ktoré polícia vlani zatkla a neskôr v rámci vyšetrovania prepustila, a jedného muža v americkom štáte Oregon, ktorý bol minulý týždeň obvinený. Mike McCartney, kľúčový distribútor videí v Spojených štátoch, známy pod prezývkou "Kráľ mučenia", poskytol BBC rozhovor, v ktorom opísal, ako sa prvýkrát pripojil k skupine na Telegrame, ktorá bola zameraná na mučenie opíc. "Mali pripravenú anketu," povedal McCartney. "Chcete, aby sme použili kladivo? Chcete kliešte? Chcete skrutkovač?" uviedol. Dodal, že výsledné video bolo najobludnejšou vecou, akú kedy videl.
48-ročný McCartney je bývalý trestanec, ktorý bol kedysi členom motorkárskeho gangu. Podľa BBC má vytetovaný hákový kríž, doma má "zašiváreň" s konfederačnou vlajkou a nacistickými symbolmi. V dôsledku dlhoročného užívania heroínu mu dokonca vypadali zuby. Nakoniec začal na Telegrame prevádzkovať kanály, kde sadisti šírili spomínané videá. "Nijak sa to nelíši od peňazí za drogy," tvrdí. "Peniaze z drog pochádzajú zo špinavých rúk, tieto peniaze pochádzajú z rúk krvavých," poznamenal.
Sadistka a Mr. Ape?
BBC tiež identifikovala ďalších dvoch kľúčových podozrivých, ktorých teraz vyšetruje americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti (DHS). Ide o Stacey Storeyovú z Alabamy, ktorá bola v komunite známa ako "Sadistka", a vodcu prezývaného "Mr. Ape". Ten sa v rozhovore s BBC zveril, že má na svedomí smrť najmenej štyroch opíc a mučenie mnoho ďalších. Uviedol, že si brutálne videá objednal. DHS v zabavenom mobile Storeyovej našla skoro 100 videí mučenia a dôkazy o tom, že za niektoré z najextrémnejších videí zaplatila. Keď sa s ňou v januári spojili novinári BBC, tvrdila, že sa stala obeťou hackerského útoku a nechcela vec komentovať.
Zatiaľ čo Facebook aj YouTube BBC oznámili, že závadný obsah aktívne odstraňujú, Telegram uviedol, že sa "zaviazal chrániť súkromie užívateľov a ľudské práva, ako je sloboda prejavu". Dodal tiež, že jeho moderátori "nemôžu aktívne strážiť súkromné skupiny".