Veľké ropné koncerny: Katastrofe sa dalo predísť!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
Koncerny chcú docieliť, aby USA nepristúpili k sprísneniu predpisov týkajúcich sa hĺbkovej ťažby ropy.
Podobne sa vraj šéfovia spomínaných koncernov vyjadria aj v utorok (15. 6.) v rámci vypočúvania v americkom Kongrese. Podľa FT tvrdia, že pri dodržiavaní "najvyšších štandardov odvetvia" sa takéto nehody nemôžu stať. Koncerny tým chcú docieliť, aby Spojené štáty a ďalšie krajiny nepristúpili k sprísneniu predpisov týkajúcich sa hĺbkovej ťažby ropy.
Washington už na 6 mesiacov zastavil hĺbkovú ťažbu v Mexickom zálive. Od polovice apríla, kedy vybuchla a potopila sa ropná plošina Deepwater Horizon, sa do mora vylieva obrovské množstvo ropy.
Kvôli ropnej katastrofe sa BP dostal pod veľký tlak, aby zastavil vyplatenie dividendy za 2. štvrťrok. Predstavenstvo koncernu dnes o tom bude rokovať na telefonickej konferencii.
V stredu (16. 6.) by sa mal americký prezident Barack Obama stretnúť so šéfom dozornej rady BP Carlom-Henricom Svanbergom a asi aj so šéfom BP Tonym Haywardom.
Spoločnosť BP predstavila nový záchranný plán
Britský energetický koncern BP chce do konca júna odčerpať z vrtu v Mexickom zálive denne viac než 50 tisíc barelov (8 miliónov litrov) ropy. Vyplýva to z nového plánu, ktorý spoločnosť v pondelok predstavila Bielemu domu, informoval predstaviteľ americkej vlády. Na základe plánu má BP priviezť loď z Južnej Ameriky, dva ďalšie tankery z Európy a flexibilnú odsávaciu rúru z Brazílie, aby bolo možné odčerpávať viac unikajúcej ropy.
Vzhľadom na nové alarmujúce odhady šírenia ropnej škvrny vyzvala americká pobrežná hliadka britský gigant na zvýšenie úsilia pri odstraňovaní ekologickej katastrofy. Podľa aktuálnych odhadov expertov vyteká v súčasnosti z ropného vrtu v hĺbke 1 500 metrov pod hladinou do zálivu denne najmenej 40 tisíc barelov (6,4 milióna litrov) ropy, čo je najmenej dvakrát toľko, ako sa doteraz predpokladalo.
Ekologická katastrofa v Mexickom zálive sa začala 20. apríla výbuchom vrtnej plošiny Deepwater Horizon pri juhovýchodnom pobreží Louisiany, ktorá sa po niekoľkohodinovom požiari potopila. Do mora odvtedy vytiekli milióny litrov ropy.