Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Na západe Sudánu sa podľa OSN našlo najmenej 87 tiel v hromadnom hrobe
Zdielať na

Na západe Sudánu sa podľa OSN našlo najmenej 87 tiel v hromadnom hrobe

CHARTÚM / Najmenej 87 tiel sa našlo v masovom hrobe pri meste Džunajná na západe Sudánu, informoval vo štvrtok, 13. júla, Úrad vysokého komisára OSN. Podľa neho mŕtvych zrejme majú na svedomí polovojenské Jednotky rýchlej podpory (RSF) bojujúce proti sudánskej armáde. Komisár Volker Türk dôrazne odsúdil zabíjanie civilistov a vyzval na dôkladné vyšetrenie udalostí.

Prvú z 87 obetí v asi meter hlbokom hromadnom hrobe, medzi ktorými je aj sedem žien a sedem detí, našli 20. júna. Podľa úradu komisára OSN títo ľudia zrejme zomreli pri násilnostiach, ktoré nasledovali po zabití guvernéra sudánskeho štátu Západný Dárfúr Chamísa Abakara 14. júna. Abakar bol zabitý len niekoľko hodín po tom, čo obvinil RSF z páchania genocídy. V televíznom rozhovore tiež požiadal o medzinárodnú intervenciu, ktorá by zastavila násilie v Západnom Dárfúre.

"Civilisti sú zabíjaní náhodne a vo veľkých počtoch," povedal v saudskoarabskej televízii v júni Abakar, ktorý za vinníka násilností označil RSF a spojenecké arabské milície. Dodal, že armáda napadnutým nijako nepomáha. Podľa sudánskej armády Abakara uniesli a zabili RSF, ktoré ale obvinenia odmietli.

Komisár Volker Türk vo štvrtok odsúdil zabíjanie civilistov a vyzval strany konfliktu, aby zabezpečili obetiam bojov dôstojný pohreb. Rovnako pripomenul, že podľa medzinárodného práva všetky strany bojov musia zabezpečiť zraneným lekársku starostlivosť. Türk tiež vyzval na zastavenie násilností a zabíjania ľudí a na zastavenie podnecovania etnickej nenávisti.

Konflikt medzi sudánskou armádou a RSF, ktorý sa odohráva predovšetkým v hlavnom meste Chartúmu a západných regiónoch krajiny, prepukol v polovici apríla a podľa ministerstva zdravotníctva pri ňom prišlo o život najmenej 3000 ľudí. Svoje domovy muselo kvôli bojom opustiť na 3,1 milióna ľudí, z toho viac ako 730.000 ich utieklo do zahraničia, vyplýva z najnovšieho odhadu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM).

Vo videu vystupuje hovorkyňa Úradu pre ľudské práva Ravina Shamdasani opisujúca situáciu masového hrobu v Západnom Darfúre.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy