Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
507. deň na Ukrajine: Južná Kórea pomáha, no smrtiace zbrane dodať odmieta
Zdielať na

507. deň na Ukrajine: Južná Kórea pomáha, no smrtiace zbrane dodať odmieta

Zdroj: TASR

KYJEV / Jednotky ruskej žoldnierskej skupiny vagnerovcov prekročili hranicu z Ruska do Bieloruska. Prezidnta Zelenského v Kyjeve navštívil prezident Južnej Kórey, ktorý s ním rokoval možnosti spolupráce. Zelenskyj za návštevu poďakoval a obzvlášť bol vďačný za "zmysluplné rozhovory". Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl priznal útoky na ruskom území.

​Jednotky Vagnerovej skupiny dorazili do Bieloruska

Jednotky ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny prekročili hranicu z Ruska do Bieloruska. Uviedla to ukrajinská pohraničná stráž, ktorej vyjadrenie priniesla v sobotu stanica Sky News. "V Bielorusku začali byť pozorované samostatné skupiny zástupcov súkromných vojenských operácií," uviedla pohraničná stráž na sociálnych sieťach. "Pohraničníci pokračujú v monitorovaní situácie, aby zistili polohu, počet a úlohy týchto bojovníkov." Bieloruské úrady v piatok uviedli, že príslušníci Vagnerovej skupiny sú v krajine a poskytujú výcvik bieloruským vojakom. Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW) v piatok uviedol, že velitelia vagnerovcov v Bielorusku pravdepodobne pripravujú výcvikovú infraštruktúru a podmienky na príchod zvyšných žoldnierov. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko minulý mesiac tvrdil, že sprostredkoval dohodu medzi šéfom vagnerovcov Jevgenijom Prigožinom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom o ukončení vzbury žoldnierov proti ruskému vojenskému vedeniu.

Juhokórejský prezident pricestoval na Ukrajinu

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v sobotu pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Ukrajiny, kde má rokovať aj s prezidentom Volodymyrom Zelenským. 
Jun Sok-jol spolu so svojou manželkou na Ukrajinu pricestoval z Poľska, píše Jonhap s odvolaním sa na tlačového tajomníka prezidentskej kancelárie. Juhokórejký prezident navštívil mestá Buča a Irpiň v okolí Kyjeva, kde vlani na začiatku ruskej invázie zaznamenali hromadné zabíjanie civilistov. Neskôr má položiť veniec k vojnovému pamätníku a rokovať s ukrajinským prezidentom Zelenským. Jun Sok-jol sa v utorok a stredu zúčastnil na summite NATO v litovskom Vilniuse a v nasledujúcich dňoch absolvoval oficiálnu návštevu Poľska, pripomína Jonhap. 

Juhokórejský prezident a Zelenskyj v Kyjeve rokoval o spolupráci i pomoci

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v začal sobotu v Kyjeve s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským rokovania o spolupráci i ďalšej pomoci zo strany Južnej Kórey pre Ukrajinu. "Počas tejto návštevy, prvej návštevy v dejinách našich vzťahov, rokujeme o všetkom, čo je dôležité pre normálny a bezpečný život ľudí, pre medzinárodný poriadok založený na pravidlách," uviedol Zelenskyj na Twitteri. Témami mali byť podľa jeho vyjadrení návrat osôb deportovaných z Ukrajiny, realizácia mierového plánu a príprava na svetový mierový summit, potravinová a energetická bezpečnosť či hospodárska spolupráca. "Som presvedčený, že spoločne poskytneme viac sily našim krajinám a globálnemu postaveniu Ukrajiny a Kórey," dodal. Zelenskyj juhokórejskému prezidentovi takisto vyjadril sústrasť v spojitosti so záplavami, ktoré si v Južnej Kórei vyžiadali viac než 20 obetí.

Juhokórejský prezident v sprievode svojej manželky pricestoval na Ukrajinu v sobotu a navštívil tam i mestá Buča a Irpiň. Predstaviteľ juhokórejskej prezidentskej kancelárie uviedol, že prezident pricestoval na návštevu na základe pozvania od Zelenského. "Pripravujeme komplexné a konkrétne opatrenia na pomoc a spoluprácu medzi Ukrajinou a Južnou Kóreou," uviedol tento predstaviteľ. Jun Sok-jol vyjadruje podporu Ukrajine v súlade so svojím úsilím o v oblasti slobody, ľudských práv a zásad právneho štátu. Južná Kórea poskytla Ukrajine balíčky prvej pomoci, prenosné detektory mín a ochranné odevy. Odmieta však akékoľvek požiadavky na poskytnutie smrtiacich zbraní, píše Jonhap.

Ukrajina: Vrchný veliteľ armády Zalužnyj priznal útoky na ruské územie

Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl generál Valerij Zalužnyj v interview pre denník The Washington Post priznal útoky na ruskom území. V sobotu o tom informovala tlačová agentúra DPA. "Toto je náš problém a je na nás, aby sme rozhodli, ako budeme zabíjať tohto nepriateľa. Vo vojne je možné a nutné zabíjať na jeho území," povedal Zalužnyj v článku zverejnenom v piatok. Predovšetkým ruské pohraničné oblasti opakovane zažívajú delostrelecké paľbu aj útoky dronmi z Ukrajiny.

Americký denník The Washington Post poznamenal, že predstavitelia v Kyjeve obvykle nepriznávajú útoky cez ukrajinskú hranicu na ruské územie. Zalužnyj povedal, že na časté útoky cez hranicu využíva zbrane vyrobené na Ukrajine. "Ak sa naši partneri obávajú použitia svojich zbraní, tak budeme zabíjať našimi vlastnými (zbraňami)," dodal. Myslel tým západných spojencov, ktorí si dali podmienky, aby ich zbrane poskytované Ukrajine neboli použité na útoky na ruské územie. "Ak mám chrániť svojich ľudí, prečo si mám od niekoho pýtať dovolenie, čo môžem urobiť na nepriateľovom území?" položil otázku Zalužnyj. V článku denníka sa tiež uvádzalo, že Zalužnyj chce naspäť dobyť čiernomorský Krymský polostrov, ktorý Rusko protiprávne anektovalo v roku 2014. "Len čo budem mať prostriedky, niečo urobím. Je mi to ukradnuté - nikto ma nezastaví," vyhlásil generál.

​Ukrajina presúva pravoslávne Vianoce zo 7. januára na 25. decembra

Ukrajinský parlament v piatok odhlasoval zmenu dátumu pravoslávnych vianočných sviatkov zo 7. januára na 25. decembra. Cieľom návrhu zákona, ktorý predložil prezident Volodymyr Zelenskyj, je "odpútať sa od ruského dedičstva". Na gregoriánsky kalendár sa už predtým rozhodli prejsť dve z troch veľkých cirkví s pravoslávnym štatútom. V roku 2017 bol 25. december na Ukrajine vyhlásený za deň pracovného pokoja. Najväčšia ukrajinská pravoslávna cirkev s dlhoročnými väzbami na Moskvu sa k tejto zmene zatiaľ nevyjadrila. Doteraz slávila sviatky podľa juliánskeho kalendára, ktorý používa Rusko.

Od ruskej anexie Krymu v roku 2014 sa Ukrajina snaží prerušiť väzby na svoju sovietsku a ruskú minulosť. Úplná invázia na Ukrajinu pred 16 mesiacmi toto úsilie zintenzívnila. Ukrajinský minister kultúry Oleksandr Tkačenko koncom júna vyhlásil, že schválenie príslušného zákona by Ukrajinu ešte viac priblížilo k tradíciám európskych krajín, s ktorými "Ukrajina zdieľa spoločné hodnoty"

Súvisiace články

Najčítanejšie správy