Stopka pre obilie z Ukrajiny? Kremeľ oznámil pozastavenie čiernomorskej obilnej dohody
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MOSKVA / Kremeľ v pondelok, 17. júla, oznámil, že pozastavuje obilnú dohodu, ktorá by umožnila vývoz obilia z ukrajinských prístavov v Čiernom mori. Platnosť súčasnej dohody vyprší v pondelok pred polnocou. TASR správu prevzala z agentúry AP.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov oznámil pozastavenie obilnej dohody počas konferenčného hovoru s novinármi. Dodal, že Rusko sa k implementovaniu dohody vráti "hneď, ako budú splnené jeho požiadavky týkajúce sa Čierneho mora".
Dohoda, ktorú vlani spolu s OSN pomohol sprostredkovať turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, doteraz Ukrajine umožnila vyviezť z čiernomorských prístavov viac ako 32 miliónov ton obila a potravín. Veľká časť smerovala do rozvojových krajín v Afrike či na Blízkom východe. Dohoda bola už niekoľkokrát predlžovaná.
Ukrajina chce vyvážať obilie, aj keď dohoda prestane platiť, vyhlásil Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyhlásil, že Ukrajina je pripravená pokračovať vo vývoze obilia cez Čierne more aj v prípade odstúpenia Ruska od predmetnej dohody, informuje TASR podľa správy agentúry AFP. "Aj bez Ruskej federácie treba urobiť všetko pre to, aby sme mohli využívať tento čiernomorský koridor. Nebojíme sa. Obrátili sa na nás spoločnosti vlastniace lode. Povedali, že sú pripravené (pokračovať v preprave zásielok)," uviedol Zelenskyj v príspevku, ktorý na sociálnych sieťach šíril jeho hovorca Serhij Nykyforov.
Obilná dohoda, ktorú Rusku a Ukrajine sprostredkovali vlani OSN a Turecko, odblokovala ukrajinské čiernomorské prístavy a Kyjevu z nich umožnila dosiaľ vyviezť viac ako 32 miliónov ton obilia a potravín. Veľká časť smerovala do rozvojových krajín v Afrike či na Blízkom východe. Dohoda bola od svojho uzavretia niekoľkokrát predlžovaná. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však v pondelok počas konferenčného hovoru s novinármi oznámil jej pozastavenie. Dodal, že Rusko sa k implementovaniu dohody vráti "hneď, ako budú splnené jeho požiadavky týkajúce sa Čierneho mora".
Ak nedôjde k nijakému ďalšiemu vývoju, platnosť obilnej dohody vyprší v pondelok o 23.00 h SELČ. Viaceré západné štáty vrátane Nemecka či Británie vyjadrili sklamanie v súvislosti s týmto rozhodnutím Moskvy. EÚ ho označila za cynické.
Oznámenie prišlo krátko po útoku na Krymský most spájajúci Rusko s polostrovom Krym
Oznámenie o pozastavení čiernomorskej obilnej dohody prišlo len niekoľko hodín po tom, čo sa odohral útok na Krymský most spájajúci Rusko s anektovaným polostrovom Krym, pri ktorom zomreli dve osoby. Za útokom údajne stojí ukrajinské námorníctvo a tajná služba SBU. Ruský politik Sergej Mironov vyhlásil, že "po tomto teroristickom útoku by obilná dohoda nemala byť predĺžená", píše denník The Guardian.
Pre dve explózie zastavili v pondelok ráno premávku na moste, ktorý spája pevninské Rusko s anektovaným Krymom. Podľa prvých správ pri zatiaľ bližšie neupresnenom incidente zostala poškodená časť cesty Kerčského mosta. Ruské úrady už vyzvali občanov, aby na most neprichádzali. Poloostrov je údajne dostatočne zásobený palivom aj potravinami. Agentúra TASS s odvolaním na ruské úrady informovala, že pri incidente zahynuli dvaja ľudia a dieťa utrpelo poranenia. Kerčský most bol explóziou poškodený aj minulý rok na jeseň.