512. deň na Ukrajine: Vlna leteckých útokov vytvorila veľký kráter v centre mesta
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Prístavné mestá na juhozápade Ukrajiny čelili počas uplynulej noci ďalšej vlne ruských leteckých útokov. Protivzdušná obrana zostrelila viacero dronov, aj rakety typu Kaliber či Iskander. Ďalšie však v Odese a Mykolajive zasiahli ciele. Pri útokoch zomreli najmenej traja ľudia a ďalšie desiatky utrpeli zranenia. Je medzi nimi aj viacero detí. Kyjev oznámil, že lode, mieriace do ruských či Rusmi okupovaných prístavov v Čiernom mori, môže od piatku považovať za lode s vojenským nákladom. Reaguje tak na rovnaké vyhlásenie Moskvy zo stredy voči lodiam mieriacim do ukrajinských prístavov. V Bielorusku sa podľa satelitných záberov rozširuje vojenská základňa, ktorá by mala slúžiť vagnerovcom. Bielorusko zverejnilo zábery, ktoré údajne zachytávajú výcvik vojakov vagnerovcami neďaleko poľských hraníc. Ukrajinská armáda začala podľa agentúry Reuters používať na ruské pozície v juhovýchodnej časti frontu kazetovú muníciu. Dorazila už aj jednotkám, brániacim sa ruskému tlaku na východe Ukrajiny.
Vojna na Ukrajine
Ruská armáda opäť útočila na juhoukrajinské prístavy Odesa a Mykolajiv
Ruské ozbrojené sily podnikli v noci na štvrtok ďalšie raketové útoky na juhoukrajinské prístavné mestá Odesa a Mykolajiv. Informovala o tom britská stanica BBC. Letecký poplach bol v noci na štvrtok vyhlásený aj na severe Ukrajiny – v Černihivskej, Sumskej a Charkovskej oblasti – i na juhu: v Odeskej, Chersonskej a Mykolajivskej oblasti. Podľa prispievateľov na sociálnych sieťach ukrajinská protivzdušná obrana paľbou likvidovala okrem rakiet aj útočné drony.
Ukrajinské letectvo neskôr podľa BBC špecifikovalo, že ruská armáda z bombardérov odpaľovala rakety Ch-22. Útočila aj nadzvukovými protilodnými raketami Onyx, ako aj okrídlenými raketami Kalibr a do útokov nasadila aj drony Šáhid. Vo štvrtok nadránom sa objavili prvé správy o následkoch nočného úderu raketami a dronmi, ktorému boli vystavené prístavné mestá Odesa a Mykolajiv. Zásah dostalo centrum Odesy, kde okrem iného vypukol požiar na ploche asi 300 metrov štvorcových. Záchranné služby informovali o o dvoch hospitalizovaných zranených. Materiálne škody v dôsledku ruských útokov vznikli aj na viacerých miestach v Odeskej oblasti, kde sa ruská armáda zameriavala najmä na objekty infraštruktúry.
Primátor Mykolajiva Olexandr Senkevyč informoval o veľkom krátere v centre mesta, rozsiahlom požiari v trojposchodovom dome a siedmich zranených.
Podľa prednostu oblastnej správy Mykolajivskej oblasti Vitalija Kima bolo počas nočných útokov zranených deväť ľudí vrátane piatich detí. Vo svojom predchádzajúcom statuse Kim napísal, že zranené bolo aj dojča, trojročné dieťa a 16-ročný tínedžer. Všetci zranení sú podľa Kima hospitalizovaní. V ďalšom statuse na sociálnych sieťach Kim napísal, že došlo aj k obetiam na životoch, ich počet neuviedol. Mykolajiv sa nachádza na pobreží Čierneho mora, vo vzdialenosti približne 170 kilometrov od Ruskom anektovaného Krymského polostrova. Odkedy Rusko vo februári 2022 začalo inváziu na Ukrajinu, je Mykolajiv pomerne často terčom útokov ruskej armády.
Rusko by mohlo útočiť na civilné lode prepravujúce obilie, uviedol Biely dom
Rusko by podľa Bieleho domu mohlo zvýšiť svoje útoky na infraštruktúru, ktorá slúži na prepravu ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov, a zahrnúť do týchto útokov civilné lode, ktoré túto prepravu uskutočňujú. Vinu za útoky sa potom bude snažiť zvaliť na Ukrajinu, povedal hovorca rady pre národnú bezpečnosť Bieleho domu Adam Hodge. Podľa neho majú USA poznatky, že Rusko položilo pri ukrajinských prístavoch ďalšie námorné míny, píše agentúra Reuters.
"Domnievame sa, že je tu koordinovaná snaha o ospravedlnenie útokov na civilné lode v Čiernom mori a na zvalenie viny za tieto útoky na Ukrajinu," uviedol Hodge. Poukázal pri tom na vyhlásenie Moskvy, podľa ktorého bude Rusko považovať lode smerujúce do ukrajinských čiernomorských prístavov za potenciálnych dopravcov vojenského nákladu. "Videli sme tiež, že Rusko zaútočilo 18. a 19. júla strelami a bezpilotným prostriedkom na prístav slúžiaci na vývoz ukrajinského obilia v Odese, čo viedlo k zničeniu poľnohospodárskej infraštruktúry a 60.000 ton obilia," dodal Hodge.
Ruské straty v bojoch na Ukrajine presiahli 240 000 vojakov, tvrdí Kyjev
Rusko od vpádu na Ukrajinu vlani vo februári prišlo už o viac ako 240 000 vojakov, tvrdí ukrajinský generálny štáb v pravidelnom odhade zničených nepriateľov a jeho zbraní. Na bojisku za posledných 24 hodín ale nenastali podstatnejšie zmeny: Rusi naďalej útočia na viacerých miestach na východnom fronte, Ukrajinci zase na juhu, vyplýva podľa ruskej redakcie BBC z rannej správy ukrajinského velenia. Analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) zaznamenali čiastkové úspechy ukrajinskej protiofenzívy na troch úsekoch frontu, v okolí Bachmutu na východe a rovnako na juhu krajiny.
Armáda si v súčasnosti vytvorila "všetky podmienky", aby oslobodila Bachmut, povedal veliteľ ukrajinských pozemných síl Oleksandr Syrskyj ukrajinskej redakcii BBC. Generál ubezpečil, že sa mesto vráti do ukrajinských rúk za cenu desaťkrát menších strát, ako aké utrpeli ruské jednotky pri jeho dobývaní. Práve Bachmut by sa mohol stať miestom, kde ukrajinské jednotky použijú kazetovú muníciu od Američanov, poznamenal list Ukrajinska pravda.
Ukrajinskí vojaci za uplynulý deň podľa generálneho štábu vyradili z boja 530 ruských vojakov, 19 diel, 33 dronov, 14 striel s plochou dráhou letu, šesť tankov, šesť obrnených vozidiel a tri raketomety. Ukrajinský štáb vo svojich zvodkách píše o "zlikvidovaných" nepriateľoch, ale predpokladá sa, že tieto odhady zahŕňajú okrem zabitých aj zranených a zajatých vojakov.
Lode smerujúce do ruských prístavov možno mať za prepravujúci vojenský náklad
Ukrajinské ministerstvo obrany uviedlo, že od piatku 21. júla môžu byť plavidlá plávajúce do ruských alebo Rusmi okupovaných ukrajinských prístavov v Čiernom mori považované za lode s vojenským nákladom. Informovali o tom agentúry Reuters a Unian. Kyjev zjavne reaguje na stredajšie vyhlásenie Moskvy, že oddnes bude za potenciálnych dopravcov vojenského nákladu považovať lode mieriace do ukrajinských čiernomorských prístavov. Ukrajinské ministerstvo zahraničia dnes ruskú výstrahu odsúdilo a zároveň pripomenulo osud vlajkovej lode ruskej Čiernomorskej flotily, ktorú sa Ukrajincom vlani podarilo potopiť.
"Ukrajinské ministerstvo obrany varuje, že od 24.00 h dňa 21. júla (dnešných 23.00 h SELČ) všetky lode plávajúce v Čiernom mori k námorným prístavom Ruskej federácie a ukrajinským námorným prístavom nachádzajúcim sa na ukrajinskom území dočasne okupovanom Ruskom môžu byť považované Ukrajinou zo lode prepravujúcej náklad vojenského zamerania so všetkými príslušnými rizikami," uvádza sa vo vyhlásení ukrajinského rezortu obrany.
Ukrajinská armáda už na fronte používa kazetovú muníciu, píšu americké noviny
Ukrajinská armáda už začala na juhovýchode krajiny používať v boji proti ruským silám kazetovú muníciu, ktorú jej poskytli Spojené štáty. Pre denník The Washington Post to uviedli nemenovaní ukrajinskí predstavitelia, informuje TASR. O používaní kazetovej munície na fronte zo strany Ukrajiny napísal aj americký denník The New York Times s odvolaním na svoje zdroje z prostredia amerických ozbrojených síl.
Ukrajinský predstaviteľ, ktorý si želal ostať v anonymite, povedal, že armáda muníciu vypálila na ruské pozície s cieľom prelomiť opevnené pozície, ktoré spomaľujú ukrajinskú protiofenzívu zameranú na oslobodenie okupovaných území. Spojené štáty odobrili odoslanie kazetovej munície na Ukrajinu pred dvoma týždňami. Americký prezident Joe Biden to označil za náročné rozhodnutie, no Ukrajina podľa neho takúto muníciu potrebuje. Kyjev sa pritom podľa Washingtonu zaviazal, že s touto muníciou bude zaobchádzať opatrne. Používanie kazetovej munície zakazuje vyše 120 krajín vrátane Slovenskej republiky. Obvykle sa z týchto zbraní uvoľní obrovské množstvo menších bombičiek, ktoré dokážu zabíjať na ploche niekoľkých hektárov, čo ohrozuje životy civilistov.