Zatiahnuté
Bratislava
Dalibor
20.1.2025
514. deň na Ukrajine: Krymský most je naším legitímnym cieľom, vyhlásil Zelenskyj
Zdielať na

514. deň na Ukrajine: Krymský most je naším legitímnym cieľom, vyhlásil Zelenskyj

Zdroj: TASR

KYJEV / Krymský most bol postavený nelegálne. Je naším legitímnym cieľom, tvrdí Zelenskyj. Rusko tvrdí, že Ukrajina zasiahla kazetovou muníciou Belgorodskú oblasť. Krymským polostrovom otriasli explózie, ukrajinská armáda útok dronmi potvrdila. ​Macronov poradca tvrdí, že Čína poskytuje Rusku istý druh vojenského vybavenia. ​Zelenskyj hovoril so Stoltenbergom o čiernomorskom obilnom koridore.

Krymský most bol postavený nelegálne. Je naším legitímnym cieľom, tvrdí Zelenskyj

Most spájajúci Krymský polostrov s Ruskom "prináša vojnu, a nie mier" a je preto legitímnym vojenským cieľom, uviedol v piatok, 21. júla, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR informuje podľa agentúry Reuters. Výbuchy na Krymskom (Kerčskom) moste v pondelok pripravili o život dvoch civilistov a vyradili z prevádzky časť cestného mosta, ktorý sa len nedávno vrátil do plnej prevádzky po tom, čo bol vážne poškodený pri podobnom útoku v októbri minulého roka.

Kyjev útok privítal, priamo zaň však zodpovednosť neprevzal; Moskva z neho obvinila Ukrajinu. Krymský polostrov Rusko nelegálne anektovalo ešte v roku 2014 a Ukrajina ho plánuje opätovne získať počas protiofenzívy, ktorú jej ozbrojené sily vedú proti 17 mesiacov trvajúcej ruskej vojenskej invázii.

Cestný a železničný most, ktorý Rusko uviedlo do prevádzky v roku 2018, "nie je len logistickou cestou", povedal Zelenskyj vo video príhovore, ktorým sa zúčastnil na bezpečnostnej konferencii v americkom Aspene. "Toto je trasa využívaná na kŕmenie vojny muníciou, a prebieha to na dennej báze. A militarizuje Krymský polostrov," dodal ukrajinský prezident. "Pre nás je to pochopiteľne nepriateľské zariadenie vybudované v rozpore z medzinárodným právom a všetkými platnými normami. Takže, pochopiteľne, je pre nás cieľom. A cieľ, ktorý prináša vojnu, nie mier, musí byť zničený," upozornil Zelenskyj.

Zároveň v rámci odpovede na otázku položenú moderátorom konferencie poprel spojenie medzi pondelkovým útokom na tento most a odstúpením Ruska od čiernomorskej dohody na vývoz obilia z ukrajinských prístavov. Rusko totiž podľa neho marilo fungovanie obilného koridoru už od samého začiatku. "Ak by nebol Krymský most, našli by ďalší príklad, ďalšiu zámienku," dodal.

Zároveň zopakoval svoje predchádzajúce vyjadrenia, podľa ktorých ukrajinská protiofenzíva postupuje pomalšie, než by si želal, cituje Reuters. "Napriek tomu verím, že sa blížime k momentu, keď príslušné (bojové) akcie môžu nabrať tempo. Chápem, že je lepšie vidieť, že víťazstvo príde čím skôr. Toto chceme aj my," zdôraznil Zelenskyj.

Ukrajina v piatok zasiahla kazetovou muníciou ruskú pohraničnú obec Žuravľovka v Belgorodskej oblasti. V sobotu to uviedol tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Krymským polostrovom otriasli explózie, ukrajinská armáda útok dronmi potvrdila

Niekoľko výbuchov sa ozývalo v sobotu, 22. júla, na Moskvou anektovanom Krymskom polostrove po tom, čo tamojšie úrady informovali o ukrajinskom útoku dronmi na muničný sklad. Následný mohutný požiar si vynútil evakuáciu obyvateľov v okruhu piatich kilometrov, potvrdil Ruskom dosadený gubernátor Sergej Axionov. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Ukrajinská armáda medzičasom útok potvrdila, pričom dodala, že došlo k zničeniu skladov s muníciou a ropného skladu. K útoku, ktorého cieľom malo byť podľa médií vojenské letisko, došlo v Krasnohvardijskom okrese severne od Simferopolu v centrálnej časti polostrova. Na sociálnych sieťach kolovali videá, na ktorých bolo vidieť rozsiahly požiar a hustý dym; na niektorých boli zaznamenané aj explózie. Pozastavená bola aj železničná doprava.

Axionov predtým informoval aj o "dočasnom pozastavení" cestnej dopravy cez Krymský (Kerčský) most spájajúci Krymský polostrov s Ruskom. Len desať minút po tomto oznámení Moskvou podporovaná krymská vláda v novom príspevku uviedla, že doprava bola "obnovená".

​Macronov poradca tvrdí, že Čína poskytuje Rusku istý druh vojenského vybavenia

Diplomatický poradca francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona tvrdí, že Čína údajne dodáva Rusku vybavenie, ktoré by Moskva mohla použiť vo vojne na Ukrajine. V sobotu, 22. júla, o tom napísala agentúra AFP, informuje TASR. "Existujú náznaky, že (Čína) robí veci, pri ktorých by sme boli radšej, keby ich nerobila," povedal Macronov poradca Emmanuel Bonne ešte vo štvrtok na bezpečnostnej konferencii v americkom Aspene.

Priblížil, že Peking má Moskve poskytovať istý "druh vojenského vybavenia". "Pokiaľ vieme, tak Rusku nedodávajú masívne vojenské kapacity," dodal. Zdroj agentúry AFP z prostredia francúzskej diplomacie povedal, že Bonne hovoril o "možných dodávkach technológií dvojakého využitia", civilného i vojenského.

Západné krajiny viackrát vyzvali Peking, aby Moskve neposkytoval zbrane pre vedenie vojny na Ukrajine. Čína udržiava úzke vzťahy s Ruskom, avšak v konflikte na Ukrajine sa snaží zaujať neutrálnu pozíciu sprostredkovateľa medzi Moskvou a Kyjevom. "Bol by som rád, keby Čína ukázala, že je (v konflikte na Ukrajine) dôveryhodným partnerom," povedal Bonne. Zároveň zdôraznil, že "zatiaľ nemá dôkazy".

Z diplomatického hľadiska Macronov poradca neverí, že Peking poskytne riešenie vojny na Ukrajine. "Na zastavenie vojny potrebujeme, aby sa Putin stiahol a Ukrajina porazila Rusov," uviedol. Následne bude podľa neho dôležité vytvorenie "pevného vyjednávacieho rámca", ktorého súčasťou bude aj široké spektrum partnerov vrátane Číny a Indie, ktorí môžu zaručiť mier.

​Zelenskyj hovoril so Stoltenbergom o čiernomorskom obilnom koridore

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu, 22. júla, hovoril s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom o možnostiach "odblokovania" čiernomorského obilného koridoru. O telefonáte informoval v príspevku na sociálnej sieti. TASR prevzala správu z agentúry AFP. 

"Hodnotili sme súčasnú situáciu v Čiernom mori a riziká, ktoré predstavuje pre svetovú potravinovú bezpečnosť," napísal Zelenskyj. So šéfom NATO diskutoval aj o prioritách a budúcich krokoch potrebných na "odblokovanie a udržateľnú prevádzku čiernomorského obilného koridoru". Témou diskusie bola aj implementácia dohôd prijatých počas nedávneho summitu Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse a ďalších krokoch týkajúcich sa integrácie Ukrajiny do NATO, priblížil Zelenskyj.

Rusko v pondelok odmietlo predĺžiť obilnú dohodu, ktorá v čase prebiehajúcej vojny umožňovala bezpečný vývoz obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. Platnosť predmetnej dohody, ktorú vlani pomohli sprostredkovať OSN a Turecko, skončila v noci na utorok. Od skončenia platnosti dohody nevyplávali z ukrajinských čiernomorských prístavov žiadne lode a Rusko opakovane ostreľovalo prístavné mestá na juhu Ukrajiny.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy