Štrajk Grékov: Odlety meškajú aj na Slovensku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/ilustračné
K parlamentu v Aténach napochodujú tisícky nespokojných ľudí
Informovala o tom hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava (BTS), a. s., Dana Madunická.
Grécki zamestnanci dnes vstúpili do štrajku proti úsporným opatreniam vlády. Ide o ďalší test pre socialistickú vládu pred parlamentným hlasovaním o reforme, ktorá by mala krajine pomôcť dostať sa z krízy.
Jednodňový generálny štrajk v Grécku sa zatiaľ dotkol iba jednej linky, a to na ostrov Kos. Viac ich do južnej európskej krajiny nie je na dnes z BTS naplánovaných. Dovolenkári sa po nástupe do lietadla tesne pred poludním dozvedeli, že musia vydržať ešte ďalšie dve hodiny. Z lietadla tak museli vystúpiť a počkať v budove letiska.
Gréci spustili už v poradí šiesty 24-hodinový generálny štrajk. Protestujú takto proti úsporným opatreniam vlády a aktuálne schvaľovanej dôchodkovej reforme v krajine.
Očakáva sa, že lety do Grécka a z Grécka budú v priebehu dňa zrušené. Lode zostali zakotvené v prístavoch, verejná doprava bola ochromená a verejné úrady zatvorili. Ide už o šiesty 24-hodinový štrajk miestnych odborov proti úsporným opatreniam vlády.
Tisícky ľudí sa podľa očakávania zúčastnia na pochode k budove parlamentu v Aténach, kde by dnes poslanci mali debatovať o reforme zákona na zníženie predčasných dôchodkov, zvýšenie dôchodkového veku na 65 rokov a zníženie odmien.
"Je to hrozné, platili sme si všetky poplatky, platili sme si dane, a nič nedostaneme," povedal pre agentúru Reuters jeden z demonštrantov, zamestnaný v súkromnom sektore.
Reforma je kľúčovou podmienkou pre úspornú dohodu s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF) o záchrannom balíku v hodnote 100 miliárd eur, ktorý by mal krajinu dostať z ťažkej krízy. Poslanci už v princípe súhlasili s reformou v predbežnom hlasovaní včera večer.
Ide o prvý znak toho, že zákon bude prijatý aj počas dnešného konečného hlasovania. Premiér Jorgos Papandreu poslancom parlamentu povedal, že bez tejto reformy sa ekonomika krajiny "rozpadne" pod ťarchou zvyšujúcich sa výdavkov na dôchodkové náklady.