Za drogy dostala trest smrti: V Singapure po 20 rokoch popravili ženu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SINGAPUR / Singapur v piatok 28. júla popravil prvú ženu za uplynulé dve desaťročia, potvrdili tamojšie úrady. 45-ročná Singapurčanka Saridewi Djamaniová bola 6. júla 2018 odsúdená za obchodovanie s 30 gramami heroínu. Je druhou osobou odsúdenou za drogy, ktorú tento týždeň popravili v Singapure - po jej krajanovi Mohdovi Azizovi bin Hussainovi, a 15. popravenou osobou v tomto mestskom štáte v juhovýchodnej Ázii od marca 2022.
Zomrela obesením
Ženu obesili vo väznici Changi a singapurský Ústredný úrad pre drogy (CNB) uviedol, že jej bol podľa zákona poskytnutý "úplný riadny (súdny) proces". Najvyšší súd vlani 6. októbra zamietol jej odvolanie a neúspešná bola aj žiadosť o prezidentskú milosť. Singapur má jedny z najprísnejších protidrogových zákonov na svete. Trest smrti hrozí každému, u koho nájdu 500 gramov marihuany či 15 gramov heroínu. Britský miliardár Richard Branson opäť kritizoval Singapur za popravy a uviedol, že trest smrti nie je odstrašujúcim prostriedkom proti zločinu. "Drobní obchodníci s drogami potrebujú pomoc, pretože väčšina z nich je pre svoju situáciu šikanovaná," napísal Branson vo štvrtok na sociálnej sieti.
Shameful that Singapore’s leaders continue to hang people for non-violent drug offences, joining countries like North Korea and Iran that still do so against evidence and better judgement.
— Richard Branson (@richardbranson) July 26, 2023
Úrady prísne protidrogové zákony obhajujú
Podľa organizácie Transformative Justice Collective, skupiny pre ľudské práva so sídlom v Singapure, bola Saridewi Djamaniová jednou z dvoch žien, ktoré čakali na výkon trestu smrti v Singapure. Naposledy tento mestský štát ženu popravil v roku 2004, keď bola za obchodovanie s drogami popravená Yen May Woenová. Tamojšie úrady tvrdia, že prísne protidrogové zákony pomáhajú udržať Singapur ako jedno z najbezpečnejších miest na svete a že trest smrti za drogové trestné činy má širokú podporu verejnosti.
Obhajcovia zákazu trestu smrti to spochybňujú
"Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že trest smrti má jedinečný odstrašujúci účinok alebo že má akýkoľvek vplyv na užívanie a dostupnosť drog," uviedla Chiara Sangiorgiová z organizácie Amnesty International (AI). AI upozorňuje, že Singapur je popri Číne, Iráne a Saudskej Arábii jednou zo štyroch krajín, ktoré v uplynulom čase vykonali popravy súvisiace s drogami.
Singapore executes a woman for first time in almost two decades https://t.co/W44MAHsuxv
— The Guardian (@guardian) July 28, 2023