Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Slovinsko čelí najhoršej prírodnej katastrofe svojich dejín: Priniesla aj obete
Zdielať na

Slovinsko čelí najhoršej prírodnej katastrofe svojich dejín: Priniesla aj obete

ĽUBĽANA / Dve tretiny územia Slovinska postihli prívalové povodne a krajina čelí najhoršej prírodnej katastrofe vo svojich dejinách. Škody pravdepodobne presiahnu 500 miliónov eur, uviedol v sobotu 5. augusta po rokovaní Národnej bezpečnostnej rady a pred rokovaním vlády slovinský premiér Robert Golob.

​​Okrem stoviek poškodených či zničených domov bola vážne zasiahnutá aj cestná a energetická infraštruktúra, takže návrat k bežnému životu si bude vyžadovať veľké úsilie, povedal Golob. Mesto Črna na Koroškem, ležiace v úzkom údolí v regióne Koroška, je po zničení niekoľkých mostov a ciest stále odrezané od okolitého sveta. Jeho obyvatelia majú nedostatok pitnej vody a potrebné vybavenie sa tam musí prepravovať letecky. Mesto bolo v sobotu dopoludnia bez elektriny, vody a telekomunikačných služieb, informovala miestna civilná ochrana.

​​Núdzový stav zatiaľ vyhlásiť neplánujú

Premiér avizoval, že obchody s potravinami a tovarom technického charakteru budú výnimočne otvorené aj v nedeľu a predĺžia svoje otváracie hodiny. Vyhlásenie núdzového stavu nie je podľa Goloba nateraz potrebné, keďže Slovinsko má podľa neho jeden z najlepších systémov pomoci pri katastrofách a civilnej ochrany v Európe. Vláda bude v sobotu rokovať o zmene zákona o obnove po živelných pohromách, ktorý má umožniť starostom prijímať mimoriadne opatrenia mimo systému verejného obstarávania. Golob očakáva, že táto legislatívna zmena umožní obyvateľom rýchlejšie sa vrátiť do normálu. Očakáva, že parlament schváli návrh zákona v utorok alebo stredu. 

V dôsledku záplav sú najmä na severe a severovýchode Slovinska uzavreté mnohé hlavné cesty, vrátane diaľnice A1. Tá je neprejazdná v smere na východ medzi mestami Žalec a Vransko, smerom na západ je uzavretý úsek medzi mestami Blagovica a Šempeter. Turistom, ktorí cestujú cez Slovinsko do Chorvátska a ďalej na juh, sa odporúča použiť buď diaľnicu A2, ktorá na územie Slovinska vstupuje z Rakúska cez Karavanský tunel, alebo diaľnicu A4 cez Maribor. 

​Situácia sa mení z minúty na minútu

V regiónoch Gorenjska a Koroška sa zrútilo viacero mostov a došlo aj k zosuvom pôdy. Menšie mosty nevydržali nápor vody aj na iných miestach Slovinska. Uzavretá je aj železničná trať medzi mestami Celje a Zidani Most, ktoré leží neďaleko hraníc s Chorvátskom. V pohraničnej oblasti s rakúskou spolkovou krajinou Korutánsko je situácia mimoriadne kritická. V Ljubne boli zničené štyri domy a niekoľko tisíc ľudí muselo byť evakuovaných. Mestečko Škofja Loka je takmer celé pod vodou. Záchranné operácie komplikujú zosuvy bahna a výpadky dodávok elektriny, píše rakúsky denník Kleine Zeitung.

V obci Komenda je vyhlásená mimoriadna situácia. Obyvateľov úrady vyzvali, aby neopúšťali svoje domovy a čakali na pomoc. Pod vodou je aj historické mesto Šoštanj. Na severovýchode Slovinska sú najviac postihnuté mestá Solčava a Luče ležiace na hornom toku rieky Savinja. Zaplavené je aj mesto Medvode ležiace severne od Ľubľany. Extrémne počasie si v Slovinsku vyžiadalo doteraz tri obete. Vo štvrtok večer zomrela žena v meste Kamnik. Dvaja holandskí občania prišli o život v horskej oblasti neďaleko mesta Kranj, pravdepodobne ich zasiahol blesk.

Počet úmrtí súvisiacich s prudkými búrkami a lejakmi stúpol na šesť

V Slovinsku našli v nedeľu dve ďalšie obete záplav, ktoré túto krajinu zasiahli v uplynulých dňoch. Celkový počet mŕtvych tak stúpol na šesť. V pondelok o tom informovala slovinská tlačová agentúra STA. Polícia v hlavnom meste Ľubľana dostala hlásenie, že v žumpe v oblasti osady Most, ktorá je časťou obce Komendi, objavili v nedeľu mŕtve telo. Miestny spravodajský portál Kamnik Info napísal, že obeťou bol muž, ktorý údajne zahynul, keď po záplavách naprával škody. Údajne spadol do žumpy. V nedeľu okolo 21.00 h našli ďalšie mŕtve telo v rozvodnenej rieke Temenica v obci Ivanja Vas v Dolenjskej oblasti na juhovýchode krajiny, informovali v pondelok miestne médiá.

V Slovinsku počas záplav prišlo o život už šesť ľudí. V sobotu ráno našli mŕtveho muža na brehu rieky Sáva v hlavnom meste Ľubľana. V oblasti mesta Kamnik severne od Ľubľany objavili v piatok telo ženy a dvoch holandských občanov zabil blesk v horách v oblasti Bohinj na severozápade. Slovinsko v posledných dňoch postihli prudké lejaky a rozsiahle záplavy. Voda zatopila budovy, ničila cesty a mosty. V dôsledku prívalových dažďov sa pri obci Dolnja Bistrica ležiacej na východe Slovinska pretrhla hrádza na rieke Mur. Podľa slovinského premiéra Roberta Goloba čelí krajina najhoršej prírodnej katastrofe vo svojich dejinách. Povodňami boli zasiahnuté dve tretiny územia.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy