TV JOJ v Slovinsku. Situácia sa pomaly zlepšuje, pomôže aj slovenská vláda
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVINSKO / Problémy s počasím majú aj v Slovinsku. Ničivé povodne si v tejto krajine vyžiadali už šesť obetí. Úrady upozorňujú, že táto bilancia môže ešte rásť. Hrozia dokonca zosuvy pôdy. V Slovinsku sa nachádza aj náš štáb. Aktuálne informácie prináša reportér Andrej Zavřel, ktorý je v centre diania.
Záplavy v Slovinsku
V Slovinsku je po intenzívnych lejakoch stále mimoriadne vážna situácia – na mnohých miestach navyše hrozia zosuvy pôdy. Záchranári v pondelok 7. augusta objavili ďalšie dve obete. Spolu si tak živel vyžiadal doteraz 6 ľudských životov. Priamo v Slovinsku, v postihnutej oblasti, je náš kolega Andrej Zavřel s kameramanom Tomášom Galambošom.
Aktuálnu situáciu v Slovinsku dokumentuje reportér Andrej Zavřel. Je situácia lepšia?
Reportáž Andreja Zavřela priamo zo zasiahnutého Slovinska:
Slovinsko záplavy
Slovensko pomôže Slovinsku so zvládaním povodní poskytnutím štyroch rýpadiel
Slovensko pomôže Slovinsku pri zvládaní ničivých povodní poskytnutím štyroch ťažkých pásových rýpadiel. Na mieste budú nasadení piati pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), ktorému technika patrí. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR. "Ako vodohospodári pozorne a citlivo vnímame aktuálnu situáciu v Slovinsku. Ponuka pomoci kolegom v Únii je pre nás prirodzeným prejavom spolupatričnosti a profesijnej cti, keďže živel, s ktorým dennodenne pracujeme, hranice štátov, politík či jazykov nepozná," poznamenal generálny riaditeľ SVP Ladislav Glinda.
Pásové rýpadlá sú pre Slovinsko mimoriadne potrebné. Ako pripomína rezort vnútra, podľa informácií z Európskeho centrálneho monitorovacieho a riadiaceho strediska dve tretiny územia Slovinska boli bezprostredne zasiahnuté povodňami a jej dôsledkami. Rozsahom pomoci tak bude Slovensko patriť medzi najcennejších partnerov.
Poskytnutím pomoci prejavuje Slovensku solidaritu a nadväzuje na pomoc ponúknutú predsedom vlády SR Ľudovítom Ódorom, ktorý sa počas mimoriadnej situácie spojil so svojím slovinským náprotivkom Robertom Golobom. Slovinská strana následne požiadala o konkrétne technické vybavenie prostredníctvom Európskeho mechanizmu civilnej ochrany (UCPM). Koordináciu humanitárnej pomoci, ako aj prepravu nadrozmerných strojov zabezpečuje sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra SR. Zástupca sekcie na mieste zabezpečí komunikáciu a koordináciu s miestnymi orgánmi, pričom bude zodpovedný aj za zasielanie pravidelných reportov o postupe prác.
"Úsilie, ktoré bolo pri zabezpečení takejto formy humanitárnej pomoci vyvinuté, má za cieľ čo najviac zmierniť následky tejto katastrofy a pomôcť s odstraňovaním škôd. Medzinárodní partneri dnes vnímajú Slovensko ako silného a spoľahlivého partnera a v prípade potreby sú rovnako pripravení poskytnúť pomoc Slovensku v akejkoľvek kríze," zdôraznila generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia MV SR Michaela Kaňová. Zabezpečenie prepravy vrátane špeciálnych povolení na prejazd vysokotonážnych zariadení do Slovinska je v súčasnosti v procese riešenia. Ministerstvo vnútra SR v koordinácii s Ministerstvom životného prostredia SR a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR aktívne komunikujú s Európskou komisiou o možnostiach zabezpečenia prepravy na miesto vyslania. V procese riešenia je z pohľadu sekcie krízového riadenia MV SR aj zapojenie ďalších zložiek štátnej správy. Pomoc Slovinsku doteraz poskytlo Nemecko, Francúzsko a Chorvátsko.