Vedci majú pre nás zlé správy. Planéta Zem je v tejto chvíli pacientom, ktorému sa nedarí dobre
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SVET / Ako dlho to ešte zvládne, než dôjde k nenávratnému poškodeniu je otázne. To tvrdí jeden z autorov štúdie, podľa ktorej sa Zem v tejto chvíli nachádza mimo bezpečného operačného priestoru pre ľudstvo.
Na Zemi sme prekročili už 6 z 9 dôležitých planetárnych limitov, ktoré zabezpečujú bezpečný životný priestor na planéte pre človeka. To všetko spôsobila ľudská činnosť.
Také sú závery najnovšej štúdie, na ktorej sa podieľalo 29 vedcov z ôsmych krajín. "Pri štyroch limitoch, ktorých prekročenie sme avizovali už pred ôsmymi rokmi, sme sa posunuli hlbšie do červenej zóny. Vydali sme sa teda nesprávnym smerom. A to je dôvod pre vážne znepokojenie," uviedol Johan Rockström, klimatológ.
Limity sme podľa vedcov prekročili v kategóriách - odlesňovanie, strata biodiverzity, množstvo syntetických chemických produktov vrátane plastov, dostupnosť pitnej vody, rovnováha kolobehu dusíku a zmena klímy. Životne dôležité limity vedci po prvýkrát zadefinovali pred 14 rokmi.
Vážnym hrozbám však ľudstvo čelilo aj predtým. "V 80-tych a 90-tych rokoch minulého storočia to bola ozónová diera. Svet však vtedy pristúpil k tejto hrozbe zodpovedne. Priemysel našiel riešenia a hrozbu sme vtedy odvrátili. Vrátili sme planétu do bezpečnej zóny," dodal Rockström.
Na podobný prístup vyzývajú vedci aj dnes. Zároveň upozorňujú, že problém treba riešiť komplexne a venovať sa všetkým jeho podskupinám. Vedci zároveň priznávajú, že stanovené limity sú dostatočne prísne. A to preto, aby dali ľudstvu čas problém pomenovať a následne riešiť.