V Egypte sa koná samit o konflikte v Izraeli a pásme Gazy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
KÁHIRA / V Egypte sa začala medzinárodná konferencia o konflikte v Izraeli a v pásme Gazy. Stretnutia sa zúčastňujú desiatky predstaviteľov predovšetkým z európskych a arabských krajín, zástupcovia strán v konflikte, Izraela a palestínskeho hnutia Hamas na nej však chýbajú. V otváracej verejnej časti konferencie vystúpili zástupcovia prítomných štátov. Predstavitelia arabských krajín kritizovali Izrael za blokádu pásma Gazy a útoky na civilné obyvateľstvo, zatiaľ čo predstavitelia Británie, Nemecka či Talianska hovorili o práve Izraela na obranu pred útokmi radikálneho hnutia Hamas. Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval na posilnenie prepravy humanitárnej pomoci do pásma Gazy.
Na začiatku zasadnutia egyptský prezident Sísí kritizoval zabíjanie civilistov počas konfliktu aj izraelskú blokádu pásma Gazy či "nútený presun" Palestínčanov na tomto území. Riešenie konfliktu vidí v zaručení práv Palestínčanom, vrátane toho na vlastný štát. Podľa jordánskeho kráľa Abdalláha II. sa vraj ukazuje, že palestínske životy majú menšiu hodnotu ako tie izraelské a kritizoval, že Izrael sa nezodpovedá za svoje údajné porušenia medzinárodného práva. "Nikdy neprijmeme presun, zostaneme na našom území," vyhlásil vo svojom vystúpení líder palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás, ktorý kritizoval Izrael za porušovanie medzinárodného práva. Izrael kritizovali za blokádu Pásma Gazy a útoky na civilistov tiež zástupcovia Turecka, Saudskej Arábie, Bahrajnu, Iraku a ďalších arabských účastníkov diskusie.
Generálny tajomník OSN António Guterres aj predseda Európskej rady Charles Michel spomenuli vo svojich prejavoch aj útok palestínskeho hnutia Hamas, ktoré pásmo ovláda, na izraelských civilistov, pri ktorom zomrelo podľa izraelských úradov vyše 1 400 ľudí a ktorý vyvolal terajšiu tvrdú izraelskú odpoveď. Guterres vyzval na prepustenie unesených ľudí a tiež na posilnenie humanitárnej pomoci, ktorá začala plynúť do pásma Gazy. "Obyvatelia pásma Gazy toho potrebujú oveľa viac," zdôraznil Guterres. Podľa neho má Izrael legitímne bezpečnostné požiadavky a Palestínčania legitímne požiadavky na svoj štát. Na vytvorenie humanitárneho koridoru potom vyzvala francúzska ministerka zahraničia Catherine Colonnaová.
Právo Izraela na obranu pred útokmi na civilistov zo strany hnutia Hamas zdôraznili vo svojich prejavoch talianska premiérka Giorgia Meloniová a nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková. "Teroristický plán (Hamasu) nesmie uspieť," povedala šéfka nemeckej diplomacie s tým, že pre Nemecko je bezpečnosť Izraela záležitosťou, o ktorej nie je ochotné zhovárať. Podľa Meloniovej sa Hamas dopustil útoku "s bezprecedentnou krutosťou", ktorým chcel vytvoriť "neprekonateľnú priekopu" medzi Izraelom, arabskými štátmi a Západom. Podľa nej Hamas "používa terorizmus, aby zastavil všetok dialóg".
O práve Izraela na obranu hovoril aj britský minister zahraničia James Cleverly. "Vyzval som na disciplínu, profesionalitu a zdržanlivosť zo strany izraelskej armády," uviedol Cleverly vo veci svojich rokovaní s izraelskými predstaviteľmi, ktorým podľa svojich slov pripomenul, aké je dôležité "chrániť životy civilistov v Gaze".
Podľa stanice BBC však očakávania o výsledkoch konferencie znižujú fakt, že na nej budú chýbať niektorí kľúčoví aktéri terajších dramatických udalostí. Podľa doterajších informácií sa na stretnutí nezúčastnia zástupcovia Izraela, hnutia Hamas ani Iránu. USA zastupuje Chargé d ' affaires v Egypte Elizabeth Jonesová. Podľa dvoch diplomatických zdrojov agentúry Reuters je nepravdepodobné, že konferenciu uzavrie spoločné vyhlásenie.