Jasno
-2°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
V súvislosti s nehodou lanovky na Ještěd z roku 2021 padli prvé obvinenia
Zdielať na

V súvislosti s nehodou lanovky na Ještěd z roku 2021 padli prvé obvinenia

Archívna reportáž

PRAHA / Českí policajti ukončili vyšetrovanie nehody lanovky na vrch Ještěd spred dvoch rokov, pričom zo všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti obvinili štyri osoby a jednu spoločnosť. Osobám v prípade odsúdenia môže hroziť trest od troch do ôsmich rokov väzenia, povedal pre ČTK krajský policajný hovorca Vojtěch Robovský.

Pri nešťastí zahynul 31. októbra 2021 sprievodca v jednej z kabín. Lanovka patrí Českým dráham, ktoré v pondelok proti obvineniu podali sťažnosť. "V danej veci sme bezprostredne po udalosti začali úkony trestného konania pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti. Zadali sme množstvo multiodborových znaleckých skúmaní a vykonali výsluch svedkov a do prípadu zainteresovaných fyzických a právnických osôb," doplnil Robovský.

Vo štvrtok 26. októbra podľa neho kriminalisti ukončili časť prípravného konania, v ktorej preverovali okolnosti prípadu a vydali uznesenie o začatí trestného stíhania. "Za vinu je im (obvineným) kladené najmä porušenie dôležitých povinností vyplývajúcich z ich zamestnania a funkcií tým, že v rozpore s predpismi a s technickou dokumentáciou, ktoré stanovujú okrem iného podmienky pre prevádzku tejto lanovej dráhy, bola dráha Horný Hanychov-Ješted vedome prevádzkovaná," doplnil Robovský.

"České dráhy aj všetci ich zamestnanci po celý čas vyšetrovania úzko spolupracovali s vyšetrujúcimi orgánmi na objasnení príčin nehody. České dráhy sa s názorom vyšetrujúcich orgánov ohľadom zodpovednosti Českej dráhy a ich zamestnancov nestotožňujú. Lanovka na Ešted mala všetky potrebné povolenia a revízie, ktoré sú na prevádzku lanovky potrebné. České dráhy veria, že sa v trestnom konaní preukáže, že trestná zodpovednosť spoločnosti alebo jej zamestnancov nie je na mieste," uviedol na otázku ČTK hovorca spoločnosti Petr Šťáhlavský.

Pri havárii pred dvoma rokmi spadla po pretrhnutí ťažného lana jedna z dvoch kabín visutej lanovky a zomrel sprievodca. V kabíne pre 35 ľudí bol sám. Trinástim cestujúcim v druhej kabíne sa nič nestalo, zostala visieť na nosnom lane 15 metrov nad zemou. Sprievodca aktivoval záchrannú brzdu a kabínu, ktorá po pretrhnutí ťažného lana prudko zbiehala späť k dolnej stanici, zastavil. Z kabíny potom museli cestujúci vyslobodiť hasiči.

Lanovka má za sebou 90-ročnú históriu

Dvojkabínovú visutú lanovku na Ještěd vybudovala v rokoch 1932 až 1933 na náklady Československých štátnych dráh chrudimská firma František Wiesner. Ročne prepravila lanovka dvoma svojimi kabínami okolo štvrť milióna cestujúcich. V jej deväťdesiatročnej histórii sa ťažné lano pretrhlo už v roku 1944. Vtedy ale mala lanovka iný systém istenia s dvoma ťažnými lanami a nehoda nemala tragické následky. Drobná nehoda sa zrejme stala aj v 50. rokoch minulého storočia, keď sa následne museli vymeniť kabínky lanovky.

Lanovka so starým systémom jazdila na Ještěd do rekonštrukcie medzi rokmi 1971 a 1974. Pôvodná aj nová lanovka síce fungovali na podobnom princípe, ale systém istenia bol rozdielny. Po rekonštrukcii v 70. rokoch zostalo lanovke po jednom ťažnom a príťažnom lane, dostala čeľusťovú brzdu s tromi rôznymi prvkami aktivácie, z toho dva boli automatické. Oba však boli v minulosti odstránené. Podľa Českej televízie boli sprievodcovia vyškolení, ako majú v prípade nehody postupovať, no v tomto prípade sprievodca na ručnú brzdu nedosiahol. Kabínu preto nemohol zastaviť.

Od nešťastia je lanovka mimo prevádzky, České dráhy nechcú investovať do rekonštrukcie, ktorej náklady sa odhadujú na viac ako štvrť miliardy korún. Záujem o prevzatie lanovky má Liberec, s Českými dráhami sa ale zatiaľ na podmienkach odkúpenia nedohodol. Obchod je vo fáze, keď majú obe strany hotové znalecké posudky a rokujú o cene.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy