Erupcia na Islande zoslabla, trvať by však mohla týždne až mesiace
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
REYKJAVÍK / Hoci erupcie sopky na Reykjavíku zoslabli, obyvatelia evakuovaného rybárskeho mestečka Grindavík sa nebudú môcť na Vianoce vrátiť domov. Prírodný úkaz a chrlenie lávy však na Island láka mnohých turistov. Ani obyvatelia a turisti hlavného mesta sa neobávajú nebezpečných plynov z aktívnej sopky. Úrady situáciu dôsledne monitorujú. Prílev lávy sa dokonca spomalil. Na erupciu sopky na Islande boli tamojšie úrady pripravené.
Erupcia sopky na Islande
Chrlenie lávy a popola môže trvať týždne až mesiace
Sopečná erupcia, ktorá sa začala na juhozápade Islandu v pondelok 18. decembra, by mohla trvať týždne až mesiace. Podľa agentúry DPA to uviedol islandský minister zahraničia Bjarni Benediktsson. Podľa neho ale v súčasnosti nie sú ohrozené ľudské životy a medzinárodné letisko neďaleko metropoly Reykjavíku zostáva otvorené. Zatiaľ nie je nebezpečie, že by hlavné mesto zahalil oblak sopečných plynov, pred čím varovali v utorok na tlačovej konferencii meteorológovia.
Sopka vybuchla v pondelok neskoro večer na polostrove Reykjanes. Stalo sa tak po týždňoch otrasov pôdy v regióne, ktoré viedli v novembri k evakuácii viac ako 3000 obyvateľov rybárskeho mesta Grindavík. Podľa miestnych úradov je erupcia výrazne väčšia ako minulé prípady v tejto vulkanicky aktívnej oblasti.
V roku 2010 výbuch islandskej sopky Eyjafjallajökull na týždeň paralyzoval leteckú dopravu nad polovicou európskeho kontinentu, zrušených bolo vyše 100-tisíc letov. Podľa expertov takáto kríza teraz nehrozí.
Problémy podľa Benediktssona nepôsobia zatiaľ ani sopečné plyny. "Situáciu ale pozorne sledujeme. Tieto veci sú nepredvídateľné. Nie som vedec, ale odborníci nám hovorili, že erupcia by mohla pokračovať týždne, možno aj mesiace," povedal šéf islandskej diplomacie v rozhovore s televíznym kanálom Sky News.
Pri erupcii sa vytvorila dlhá puklina
Sopka vybuchla zhruba štyri kilometre severovýchodne od Grindavíku v oblasti, kde sa nachádzajú tiež geotermálne kúpele Modrá lagúna, patriace medzi najväčšie turistické atrakcie krajiny, a geotermálna elektráreň Svartsengi, okolo ktorej bola v minulých týždňoch preventívne vystavaná ochranná bariéra. Zatiaľ nie sú informácie, že by prúd lávy stekajúcej zo sopky obytné domy či infraštruktúru ohrozoval.
Pri erupcii sa vytvorila dlhá puklina, z ktorej tryskalo 100 až 200 metrov kubických lávy za sekundu. Intenzita teraz zoslabla, podľa islandského meteorologického ústavu by sa ale mohli v pukline otvoriť ďalšie magmatické komíny, napísala agentúra DPA.
Obyvatelia mali strach
Adalheidur Halldórsdóttirová, ktorá žije v obci Sandgerdi asi 20 kilometrov od Grindavíku, uviedla, že erupciu pozorovala v noci na utorok zo svojho domova. "Mali sme tu vulkanické erupcie už v minulosti, toto je ale prvýkrát, čo som sa naozaj bála," povedala BBC. Podľa Halldórsdóttirovej nastala v pondelok večer ľahká panika a ona sa vydala nakúpiť zásoby pitnej vody, v utorok sa ale život v oblasti vrátil k normálu. "Som teraz v práci a stále vidím žiaru na oblohe," uviedla v utorok.
Obyvatelia Grindavíku sa nebudú môcť na Vianoce vrátiť domov
Hans Vera patrí k ľuďom, ktorí boli minulý mesiac evakuovaní z Grindavíku. Pred pondelkovou erupciou dúfal, že by mu úrady mohli dovoliť vrátiť sa do mesta na Vianoce. "Teraz som presvedčený, že úrady ľuďom nedovolia sa v skorej budúcnosti ku Grindavíku priblížiť," uviedol podľa BBC.