Prvé ohňostroje sú už na oblohe. Takto oslávili Nový rok 2024 svetové metropoly
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
NEW YORK/LONDÝN/RIO DE JANEIRO/AUCKLAND/SYDNEY/TAIPEI/BANGKOK / Niektoré časti sveta to už majú za sebou. S úderom 11:00 nášho času vstúpila časť malého tichomorského štátu Kiribati do nového roka. O pätnásť minút neskôr ju nasledovali Čethemské ostrovy, patriace pod Nový Zéland. No a presne napoludnie nášho času sa príchodu nového roka dočkali aj nasledovné krajiny.
Oslavy Nového roka 2024
12:00 SEČ Auckland
Nový Zéland je prvou veľkou krajinou, ktorá každoročne víta Nový rok. Zábery pochádzajú z Aucklandu, najväčšieho mesta na ostrove s 1 a pol miliónmi obyvateľov. Ohňostroj je každoročne na Sky Tower v Aucklande. Stredobodom programu je svetelná šou už tradične na 328 metrov vysokej televíznej veži Sky Tower. Sledovali ho milióny ľudí po celom svete. Ohňostroj trval 5,5 minúty. Začal sa 10-sekundovým odpočítavaním na základni veže. Následne odpálili 500 kilogramov pyrotechniky z troch stanovíšť na 55.,61. a 64. poschodí. Televízna veža Sky Tower je najvyššia veža na celej južnej pologuli a 13-ta v celosvetovom meraní. Sky Tower začali stavať v roku 1994 a trvala do roku 1997.
14:00 SEČ Sydney
Druhým mestom s novoročným ohňostrojom je austrálske Sydney. To sa zvykne nazývať "silvestrovským hlavným mestom sveta". Sydney oslávilo vstup do nového roka tradičným ohňostrojom v zálive Sydney Harbour. Úderom polnoci tamojšieho času odpálili organizátori osláv v zálive osem ton pyrotechniky. Ohňostroj ožiaril budovu Opery, most Harbour Bridge a celý priestor zálivu. Ohňostroj sa začal odpočítavaním a trval približne 20 minút.
Ohňostroj je synchronizovaný so soundtrackom, ktorý je počuť cez prístav a vytvára nezabudnuteľný zážitok pre všetkých prítomných. Silvester v Sydney je jednou z najväčších osláv Silvestra na svete, ktorá každoročne priláka viac ako milión návštevníkov. Prvý oficiálny silvestrovský ohňostroj v Sydney sa konal v roku 1976 a pozostával len z niekoľkých ohňostrojov odpálených z vrcholu Sydney Harbour Bridge. V posledných rokoch sa ohňostroj stal čoraz prepracovanejším, obsahuje viac ako 100-tisíc jednotlivých pyrotechnických efektov a jeho výroba stojí milióny dolárov.
17:00 SEČ Taipei
V taiwanskej metropole Taipei novoročný ohňostroj odpaľujú z budovy Taipei 101 - číslovka v názve prezrádza počet poschodí v tomto mrakodrape. Stavba je vysoká 508 metrov a je treťou najvyššou na svete. Odpálili 16-tisíc petárd, ktoré vytvorili krásne divadlo na nočnej oblohe s názvom Colourful World. Vo východnej kultúre sa začína rok Draka. Ohňostroj trval 5 minút. Téma "farebný svet" má symbolizovať cestu ľudstva k farebnému novému roku a krásnej budúcnosti.
K stavbe mrakodrapu použili 380 betónových pilierov, zakopaných 80 metrov pod zem. Nachádza sa tu nákupné centrum, bezmála 200-tisíc metrov štvorcových kancelárií, reštaurácií a dokonca sa tu nachádza aj observatórium. Stavbu dokončili v roku 2004.
18:00 SEČ Bangkok
Témou tohtoročného ohňostroja v Thajsku v hlavnom meste Bangkok je fenomén Siam. Ohňostroj odpaľovali na rieke Čao - Praja a použili pritom 50-tisíc petárd. Očakáva sa, že novoročný ohňostroj v Bangkoku si pozrie 11 miliónov návštevníkov a divákov naživo aj v televízii. Podľa organizátorov je to povinnosťou pre všetkých, ktorí trávia Silvester v Bangkoku.
Čao - Praja je najväčšia rieka v Thajsku, ak nepočítame rieky Mekong a Salwin, ktoré tečú pozdĺž hraníc krajiny. Zaujímavosťou je, že voda z rieky a jej prítokov sa vo veľkom využíva pri zavlažovaní prevažne ryžových polí, je to teda dôležitá rieka pre celú krajinu.
00:00 SEČ Paríž
Paris! ???2.0.2.4 ? pic.twitter.com/48rp2Wa2p6
— Earth (@earthcurated) December 31, 2023