Jasno
12°
Bratislava
Simona
30.10.2024
Konflikt na Blízkom východe: ​Izrael sa obáva, že Hamas skúsi prepašovať rukojemníkov z Gazy
Zdielať na

Konflikt na Blízkom východe: ​Izrael sa obáva, že Hamas skúsi prepašovať rukojemníkov z Gazy

GAZA / Útoky izraelskej armády si doteraz v Gaze vyžiadali 23 357 palestínskych obetí. Blinken na stretnutí s Abbásom podporil kroky na vznik palestínskeho štátu. ​Izrael sa obáva, že Hamas skúsi prepašovať rukojemníkov z Gazy, píše libanonská tlač. Izraelský vládny poslanec zopakoval, že Gaza by mala byť spálená. Hamas stratil kontrolu nad rozsiahlou časťou Pásma Gazy, povedal Ganc.

Útoky izraelskej armády si v Gaze vyžiadali 23 357 palestínskych obetí

Pri útokoch izraelskej armády v Pásme Gazy prišlo za uplynulý deň (9. 1.) o život 147 Palestínčanov, celkový počet palestínskych obetí od začiatku vojny medzi hnutím Hamas a Izraelom tak vzrástol na 23 357. Oznámilo to ministerstvo zdravotníctva v Gaze, nad ktorým má kontrolu Hamas. Izraelská armáda medzitým uviedla, že pri utorkových operáciách zomrel jeden jej vojak, čím sa celkový počet padlých od začiatku pozemnej operácie zvýšil na 186.

Väčšinu mŕtvych Palestínčanov podľa tamojších úradov tvoria ženy, deti a maloletí, údaje však nerozlišujú medzi zabitými civilistami a ozbrojencami. Izraelská armáda tvrdí, že od začiatku vojny s Hamasom v októbri minulého roka zabila 8500 príslušníkov tohto radikálneho islamistického hnutia.

Podľa bilancie ministerstva zdravotníctva v Gaze bolo vo vojne zranených 59 410 Palestínčanov, z toho 243 len za uplynulý deň. Údaje nemožno vo vojnových podmienkach nezávisle overiť, ale podľa expertov pravdepodobne zhruba zodpovedajú skutočnosti. Celkový počet mŕtvych však môže byť ešte vyšší, keďže mnoho obetí úderov izraelskej armády zostáva pod troskami zrútených budov.

Blinken na stretnutí s Abbásom podporil kroky na vznik palestínskeho štátu

Washington podporuje "hmatateľné kroky" smerujúce k vytvoreniu palestínskeho štátu. V stredu 10. januára to vyhlásil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas stretnutia s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Blinken zopakoval dlhodobý postoj Washingtonu, podľa ktorého musí palestínsky štát stáť vedľa Izraela, pričom "obe krajiny by mali žiť v mieri a bezpečí," uviedol vo vyhlásení hovorca amerického rezortu obrany Matthew Miller.

Rokovania o podobe palestínskeho štátu sa nedarí napĺňať od dohôd z Osla v roku 1993. Záujem o oživenie rokovaní izraelská vláda nepreukazuje a palestínske vedenie zostáva rozdelené medzi palestínskou správou pod vedením Abbása a militantným hnutím Hamas, ktoré vládne v Pásme Gazy. Abbás v stretu označil Pásmo Gazy za "neoddeliteľnú časť palestínskeho štátu", uviedla oficiálna palestínska agentúra Wafa. "Nie je možné prijať alebo sa zaoberať plánmi okupačných úradov o jeho rozdelení alebo odrezaní akejkoľvek jeho časti," povedal palestínsky líder Blinkenovi.

Už celé mesiace pokračujú diskusie o usporiadaní Pásma Gazy po skončení vojny medzi Izraelom a Hamasom. Izrael tiež varoval, že boje v Gaze budú zrejme pokračovať ešte niekoľko mesiacov. Palestínsky prezident počas rokovaní poukázal aj na snahy o zastavenie "izraelskej agresie proti Palestínčanom v Gaze a na Západnom brehu Jordánu", uviedla Wafa.

​Izrael sa obáva, že Hamas skúsi prepašovať rukojemníkov z Gazy, píše libanonská tlač

Na egyptskom Sinajskom polostrove a tiež v Líbyi a Sudáne operujú izraelské zvláštne jednotky a spravodajské služby, ktoré sa obávajú, že sa palestínske hnutie Hamas pokúsi tajne vyviezť izraelských rukojemníkov z Pásma Gazy. Vo svojej dnešnej správe, na ktorú upozornil spravodajský web The Times of Israel, to napísal to libanonský denník Al-Akbar.

List, ktorý má blízko k islamistickému hnutiu Hizballáh, s odvolaním sa na svoje informované zdroje uviedol, že Izrael obzvlášť znepokojuje možnosť, že sa Hamas potom pokúsi dopraviť rukojemníkov do Iránu alebo Libanonu. V správe sa tiež uvádza, že Izrael požiadal Egypt, aby mu umožnil pôsobiť aj na egyptskej strane hranice s Pásmom Gazy. Chce sa tak uistiť, že tam nie sú žiadne tunely, ktoré by Hamas mohol využiť na pašovanie rukojemníkov alebo vlastných vodcov z Pásma Gazy.

Hoci nie je jasné, či Káhira k niečomu takému svolila, Egypt ubezpečil Izrael, že na svojom území nezaznamenal žiadnu aktivitu Hamasu a že je ochotný preveriť všetky miesta, ktoré Izrael označí, píše libanonský list.

Izraelský vládny poslanec zopakoval, že Gaza by mala byť spálená

Izraelský poslanec zo strany premiéra Benjamina Netanjahua Nissim Vaturi, ktorý je aj podpredsedom parlamentu, v stredu zopakoval svoje skoršie vyjadrenie, že Pásmo Gazy by malo byť spálené. Povedal to len deň pred zasadnutím Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) v Haagu. Ten sa bude zaoberať sťažnosťou, v ktorej Juhoafrická republika (JAR) viní Izrael z páchania genocídy v palestínskom Pásme Gazy.

JAR viní Izrael aj z toho, že nepotrestal tých, ktorí podnecovali ku genocíde Palestínčanov. V sťažnosti na ICJ je uvedený aj zoznam výrokov vysokých izraelských činiteľov, vrátane premiéra Netanjahua, ktoré sú toho podľa JAR dôkazom. Najtvrdšie postoje voči Palestínčanom zaujímajú krajne pravicoví spojenci premiéra Netanjahua v jeho koaličnej vláde, vrátane dvoch ministrov Becalela Smotriča a Itamara Ben Gvira, ktorí ostrou rétorikou už pred rokom podľa mnohých prispeli k rastu násilností židovských osadníkov voči Palestínčanom na okupovanom Západnom brehu.

Poslanec strany Likud Vaturi miestnemu rozhlasu povedal, že vôbec neľutuje to, čo vlani v novembri napísal na sociálnej sieti strán vypálenie Gazy. "Sme príliš humánni. Spáľme Gazu, nič menšie!" uviedol vtedy Vaturi.

Hamas stratil kontrolu nad rozsiahlou časťou Pásma Gazy, povedal Ganc

Palestínske hnutie Hamas stratilo kvôli izraelským úderom kontrolu nad rozsiahlou časťou Pásma Gazy, v ktorej vládlo od roku 2007. Na tlačovej konferencii to uviedol člen izraelského vojnového kabinetu a niekdajší minister obrany Benny Ganc. Podľa neho musí operácia izraelskej armády pokračovať, aby Hamas nezískal späť kontrolu nad územím, ktoré stratil. Za prioritu Ganc označil oslobodenie rukojemníkov, ktorých držia Hamas aj ďalšie palestínske ozbrojené organizácie, napísal server The Times of Israel (ToI).

Izraelská armáda už skôr uviedla, že sa jej podarilo zničiť hlavnú infraštruktúru hnutia Hamas na severe Pásma Gazy. Na tomto území síce ďalej pôsobia ozbrojenci Hamasu, ale bez velenia a koordinácie. Armáda uviedla, že sa teraz bude sústrediť na operácie v strednej a južnej časti pásma a ohlásila novú etapu konfliktu s menším množstvom úderov letectva i pozemného vojska.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy