Konflikt na Blízkom východe: Vojna v Pásme Gazy pretrváva už 100. deň
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
GAZA / Vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v nedeľu 14. januára vstúpila do stého dňa. Izrael pokračuje v bombardovaní Pásma Gazy, ktorého obyvateľstvo sa už mesiace potyká s humanitárnou krízou. Palestínčanov podľa úradov ovládaných Hamasom od začiatku konfliktu zahynulo 23 968, z toho 125 za posledný deň, píše agentúra Reuters. Izraelská armáda oznámila, že za posledný deň zabila 14 členov Hamasu.
Vojna medzi Izraelom a Hamasom
Podľa izraelskej armády bolo deväť členov Hamasu zabitých leteckými útokmi a päť tankovým ostreľovaním v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, uvádza server The Times of Israel (ToI). Na severe oblasti v meste Bajt Lahíja armáda podľa vyhlásenia našla a zneškodnila niekoľko raketometov nedávno použitých na útoky na židovský štát.
Jeden z popredných arabských politikov v Izraeli a člen parlamentu (Knesetu) Ahmad Tíbí na sieti X potvrdil, že pri leteckých útokoch na utečenecký tábor Nusajrát zahynuli traja členovia jeho rodiny, zrejme ide o univerzitnú profesorku Sahar Tíbíovú, študenta informatiky Faisala Tíbího a desaťročného Ahmeda Tíbího. Kedy presne sa dotyčný útok stal nie je jasné.
V Tel Avive si pripomenuli stodňové výročie
V Tel Avive sa medzitým v nedeľu ráno začali zhromažďovať ľudia z 24-hodinového happeningu, píše stanica Al-Džazíra, ktorý má pripomenúť stodňové výročie smrtiaceho októbrového útoku Hamasu v južnom Izraeli, počas ktorého zahynulo vyše 1 200 ľudí a ktorý súčasný konflikt vyvolal. Na začatie podujatia podľa organizátorov citovaných ToI prišlo až 120-tisíc ľudí, úrady svoj odhad zatiaľ nezverejnili. Vojnový kabinet na čele s premiérom Benjaminom Netanjahuom je pod čoraz väčším tlakom na medzinárodné aj domáce rovnako ohľadom prístupu ku vojne v Pásme Gazy.
Islamistické organizácie v Pásme Gazy stále držia okolo 130 izraelských rukojemníkov, ktorých oslobodenie diplomatickou cestou sa teraz nejaví ako pravdepodobné. Len 15 percent Izraelčanov si podľa nedávneho prieskumu agentúry Reuters želá, aby Netanjahu zostal vo funkcii aj po skončení vojny, hoci väčšina (56 percent) zdieľa jeho postoj, že vytvárať vojenský tlak na Hamas je najlepšou cestou k oslobodeniu rukojemníkov.
"Nikto nás nezastaví - ani Haag, ani os zla, nikto," tvrdil. povedal Netanjahu na sobotňajšej tlačovej konferencii v Tel Avive a odkázal sa tým na obvinenia svojej krajiny z páchania genocídy v Pásme Gazy, ktoré na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ) vzniesla Juhoafrická republika, a na Irán a jeho spojencov na Blízkom východe. "Sme na ceste k víťazstvu a nezastavíme sa, kým ho nedosiahneme," dodal.
Ľudia volajú po prímerí v Pásme Gazy
Okrem JAR vyzýva Izrael na zastavenie bojov aj veľká časť medzinárodného spoločenstva. Nielen vlády, ale aj tisíce ľudí na protestoch v uliciach volajú po prímerí v Pásme Gazy. Tu od začiatku vojny prišlo o život podľa ministerstva zdravotníctva, spadajúceho ako všetky úrady v Pásme pod Hamas, najmenej 23 968 Palestínčanov, väčšinou civilistov, a 60 582 ľudí bolo zranených.
Podľa agentúry AP izraelská pozemná ofenzíva a letecké údery vyvolali bezprecedentnú deštrukciu a viedli k likvidácii celých štvrtí. Kvôli ofenzíve musela opustiť domovy veľká väčšina Palestínčanov v Gaze, prestala fungovať viac ako polovica nemocníc v Pásme Gazy a mnoho ľudí tam trpí nedostatkom potravín, uviedla AP s odvolaním sa na agentúry OSN.
Nový konflikt medzi Hamasom a Izraelom viedol aj k značnému nárastu v miere násilia na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu. Izraelská armáda dnes podľa agentúry AFP oznámila, že na Západnom brehu zatkla dve sestry zástupcu šéfa Hamasu Sáliha Arúrího, ktorý zahynul pri Izraeli pripisovanom údere v Bejrúte v susednom Libanone na začiatku januára.
Hamas je Spojenými štátmi, Európskou úniou alebo českou vládou pokladaný za teroristickú organizáciu.