Polojasno
Bratislava
Emília
24.11.2024
Konflikt na Blízkom Východe: EÚ dočasne pozastavuje financovanie úradu OSN pre palestínskych utečencov
Zdielať na

Konflikt na Blízkom Východe: EÚ dočasne pozastavuje financovanie úradu OSN pre palestínskych utečencov

Zdroj: TASR

GAZA / EÚ dočasne pozastavuje financovanie UNRWA úradu OSN pre palestínskych utečencov. Účastníci konferencie v Jeruzaleme žiadali návrat osadníkov do Pásma Gazy. Najmenej traja americkí vojaci zahynuli pri útoku dronom na vojenskú základňu na hranici medzi Jordánskom a Sýriou. ​V Tel Avive zazneli sirény oznamujúce letecký poplach. V​íkendové rozhovory o prímerí v Pásme Gazy boli konštruktívne. Rozpory však pretrvávajú.

EÚ dočasne pozastavuje financovanie UNRWA úradu OSN pre palestínskych utečencov

Európska únia v pondelok 29. januára vyzvala na urýchlené vykonanie auditu Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA). Zároveň dočasne pozastavila financovanie tejto organizácie. Stalo sa tak po tom, ako Izrael obvinil 12 jej zamestnancov, že sa minulý rok podieľali na útoku teroristov z Hamasu. Už skôr o zastavení príspevkov informovali Spojené štáty, Veľká Británia, či Nemecko. Práve to patrilo k najväčším darcom. Vysídlení obyvatelia Gazy sa obávajú, že to pre nich bude mať katastrofálne následky.

Financovanie UNRWA už dočasne pozastavili Spojené štáty, Austrália, Kanada, Taliansko, Británia, Nemecko, Francúzsko, Fínsko, Švajčiarsko, Japonsko a Rakúsko. Podobné kroky medzičasom avizovalo aj Rumunsko.

Účastníci konferencie v Jeruzaleme žiadali návrat osadníkov do Pásma Gazy

Tisíce ľudí vrátane poslancov izraelského parlamentu, členov strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua a krajne pravicových ministrov jeho vlády sa v nedeľu zišli na podujatí v kongresovom centre v Jeruzaleme, na ktorom vyzvali na návrat židovských osadníkov do Pásma Gazy a vysídlenie tamojšieho palestínskeho obyvateľstva. Informovali o tom agentúra AFP a denník Haarec.

"Ak nechceme ďalší 7. október, musíme kontrolovať toto územie," povedal na podujatí s názvom "Konferencia za víťazstvo Izraela — Osídlenie prináša bezpečnosť: Návrat do pásma Gazy a Severnej Samárie" minister národnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir. Narážal tým na útok palestínskych militantov z Hamasu na južný Izrael, ktorý rozpútal súčasnú vojnu v Pásme Gazy. Zopakoval tiež svoju výzvu, ktorá vyvolala ostrú kritiku v časti medzinárodného spoločenstva, že Izrael by mal "podporovať dobrovoľnú emigráciu" Palestínčanov z Pásma Gazy.

Niektorí rečníci obhajovali deportáciu Palestínčanov z Pásma Gazy a tvrdili, že návrat židovských osadníkov je jediný spôsob, ako zaistiť bezpečnosť pre obyvateľov Izraela. "Dohody z Osla sú mŕtve, izraelský ľud žije," skandoval dav, čím odkazoval na prelomové izraelsko-palestínske dohody z 90. rokov, ktoré Palestínčanom poskytli obmedzenú samosprávu. "Arabi nezostanú v Gaze. Ani Hamas, ani stúpenci Hamasu a tí, ktorí nepodporujú Hamas, aj tak nechcú zostať," uviedla zástupkyňa osadníkov Daniella Weissová.

Útok na americkú základňu

Najmenej traja americkí vojaci zahynuli pri útoku dronom na vojenskú základňu na hranici medzi Jordánskom a Sýriou, 30 ďalších utrpelo zranenia. Ide o prvé obete americkej armády pri vojenskej akcii na Blízkom východe od začiatku konfliktu medzi Izraelom a Hamasom. Prezident Joe Biden uviedol, že za útokom stoja militantné skupiny podporované Iránom a sľúbil odvetu. Iránska diplomacia vyhlásila, že s týmto incidentom nemá nič spoločné. Republikáni Bidena kritizujú, že práve jeho nečinnosť posilnila nepriateľov USA na Blízkom východe. Tvrdia, že útoky dronmi na ich vojakov sa v posledných mesiacoch zintenzívnili, až doteraz sa ale zaobišli bez obetí.

​V Tel Avive zazneli sirény oznamujúce letecký poplach

V izraelskom Tel Avive sa v pondelok 29. januára rozozvučali sirény varujúce pred leteckým útokom. Išlo o prvú aktiváciu poplašných sirén v meste za uplynulých niekoľko týždňov, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na svojich spravodajcov. Ozbrojené krídlo palestínskeho hnutia Hamas oznámilo, že útokom na izraelské obchodné centrum reagovalo na "masakry voči civilistom" v Pásme Gazy.

Rozhovory o prímerí pokročili

V​íkendové rozhovory o prímerí v Pásme Gazy boli konštruktívne. Rozpory však pretrvávajú. Uviedla to kancelária premiéra Benjamina Netanjahua. Rokovania v Paríži viedli predstavitelia USA, Egypta, Kataru a Izraela. Pokračovať by mali tento týždeň. Hovorí sa o dvojmesačnom prímerí s postupným prepustením rukojemníkov. Práve príbuzní zadržiavaných zablokovali cez víkend prechod Kerem Šalom v snahe zastaviť prechod vozidiel s humanitárnou pomocou do Pásma Gazy. V Gaze je podľa Izraela stále 132 rukojemníkov, z nich asi 28 už zrejme nie je medzi živými.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy