Príbeh strateného mesta Minamisanriku: Zachránení si zúfajú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: REUTERS
Mestá na východnom pobreží Japonska sa zapĺňajú tabuľami so zoznamom nezvestných ľudí. Zničené sú prístavy, obydlia, cesty, milióny domácností sú bez elektriny či vody. Najviac postihnutá zemetrasením a vlnami cunami však bola prefektúra Mijagi. Niektoré jej mestečká sú stále pod vodou. Najhoršie je na tom mesto Minamisanriku. Kompletne "zmizlo" aj s tisíckami jeho obyvateľov...
"Je to peklo. Nedokážem ani pomyslieť na to, čo bude zajtra. Jediné, na čo teraz môžem myslieť, je to, aby som zvládol dnešok," povedal pre agentúru Kjódó obyvateľ z mesta Minamisanriku, 60-ročný Akio. 42-ročná Filipínka Emerita, ktorá je vydaná za japonského rybára, si zúfa: "Nemám vôbec nič. Nemám prácu, nemám kde bývať, z môjho domu ostali len trosky."
Minamisanriku je prístavné mesto v prefektúre Mijagi. Má okolo 17 tisíc obyvateľov, z ktorých práve 7500 sa ešte v piatok podarilo evakuovať do bezpečia. Ostatných asi 10 tisíc však ostávajú po katastrofe nezvestných.
"Nemám pochybnosti o tom, že počet obetí sa vyšplhá v tejto oblasti až k takémuto číslu," povedal šéf miestnej polície Naoto Takeuchi.
Na mieste sú už aj reportéri zahraničných médií. Reportéri BBC sa nachádzajú asi 1 kilometer od Minamisanriku. Ďalej sa však už nedokážu dostať, mesto je akoby zmietnuté do mora a časť zavalená tonami ruín.
Minamisanriku však nie je jediné mesto, ktoré zmietla voda. Tretina Kesennuma so 74 tisíc obyvateľmi sa ocitla pod vodou, mesto postihlo aj niekoľko veľkých požiarov. Voda tu zmietla 90 percent obydlí! V Rikuzentakata voda dosiahla výšku tretieho poschodia miestnej radnice.
REUTERS
SITA/AP/The Yomiuri Shimbun, Kaname Yoneyama
reuters
SITA
reuters
Splashnews
Splashnews
reuters