ODPOVEDE ODBORNÍKA: Mrak nad Slovenskom! Treba sa báť?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Takú paniku, akú spustili Kalifornčania po tom, čo k americkým brehom dorazil rádioaktívny mrak z elektrárne Fukušima, zatiaľ našťastie nezažívame. Prístroje na Islande totiž zaznamenali blížiace sa častice aj k Európe. A dnes dorazili nad strednú Európu. Hrozí nám niečo? Odpovedá meteorológ Peter Jurčovič...
Kúpené letenky, dlhé rady na jódové tabletky v lekárňach. Doslova panika chytila Kalifornčanov, keď sa dozvedeli o mraku nad ich krajinou. Stane sa to aj u nás? Čo pre nás hrozba ožiarenia z týchto častíc znamená? Máme sa vôbec báť?
"V žiadnom prípade sa toho netreba obávať. V samotnej Kalifornii zaznamenali len milióntiny dávky, ktoré človek normálne dostáva v bežnom živote. Uvedomujete si, že rovnaké dávky dostanete aj z popola, ktorý sa vytvorí po vatre?
A než sa častice dostali až k nám, museli prekonať obrovskú vzdialenosť a teda zasa zoslabli. Rádioaktivita bude veľmi nízka," ubezpečuje Jurčovič.
"Tieto zoslabené častice nad nami sa rozpadnú a na zem padnú dažďom, to je všetko. Naše zdravie nie je ohrozené... Výkyvy rádioaktivity sleduje po celom svete 63 monitorovacích staníc. Jedna z nich sa nachádza aj na Islande a práve tu namerali častice rádioaktívneho mraku smerujúce k nám z Ameriky. Ale sú až 10-tisíckrát slabšie než tie, ktoré v roku 1986 prišli po jadrovej katastrofe v Černobyle v Ukrajine," dodáva.
isifa
REUTERS
sita
sita
sita
sita