Technikom ide o život. Radioaktívna voda ich môže zabiť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Desivé následky nešťastia v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima sa stále predierajú na povrch. V mori neďaleko atómky experti namerali rekordné množstvá rádioaktívneho izotopu jódu!
Je ho až o 3355-krát viac, ako povoľujú tamojšie normy. Ide tak o doteraz najvyššiu nameranú hodnotu v okolí elektrárne poškodenej nedávnym zemetrasením a cunami.
O vysokom množstve rádioaktívneho jódu v morskej vode noviny.sk informovali už cez víkend, keď jeho úroveň prekračovala bezpečný limit 1850-krát. Japonskí predstavitelia však vylúčili, že by to predstavovalo bezprostrednú hrozbu pre podmorský život alebo rybolov.
Morské prúdy podľa odborníkov rádioaktívne častice rozptýlia a kontamináciu tak zmiernia. Koncentrácia rádioaktívneho jódu 131 sa tiež každých osem dní zníži o polovicu, keďže má osemdňový polčas rozpadu. Z elektrárne však stále uniká vysoko kontaminovaná rádioaktívna voda do podzemného údržbárskeho tunela. Pri reaktore 2 bola nameraná radiácia 1 sievert na m2 vodnej hladiny. Stráviť tam niekoľko hodín znamená smrť, zasahujúcim technikom tak môže ísť o život.
isifa