Fico odmieta správy, podľa ktorých Západ filtruje tajné informácie pre Slovensko. Stále sme vraj dôveryhodní
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ČESKO/SLOVENSKO / Spravodajské informácie o Rusku a Ukrajine sa už na Slovensko dostávajú iba v obmedzenej alebo žiadnej podobe. Podľa zdrojov zo Severoatlantickej aliancie aj západných tajných služieb už Slovensko nie je dôveryhodným partnerom, a tak spojenci starostlivo filtrujú, o čom nám povedia. S informáciami prišiel český Denník N.
Filtruje Západ tajné informácie pre Slovensko?
Už vo februári, keď sa stal šéfom SIS Pavol Gašpar, sme vás informovali o tom, že podľa zdrojov blízkych českým tajným službám, sa tok spravodajských informácií smerom k nám obmedzil. "Zjavne nedostávame informácie, ktoré dostávajú iné krajiny. A nedostávame ich preto, pretože je obava, že tie informácie nepoužijeme iba pre blaho tejto krajiny, ale asi môžu byť zneužité a bohužiaľ, naši partneri nám neveria," uviedla poslankyňa NR SR Mária Kolíková.
Česko si podľa ministerky obrany Jany Černochovej nemôže dovoliť mať so štátmi V4 nejakú disharmóniu. Spolupráca je nevyhnutá a potvrdil to aj šéf českého vojenského spravodajstva. "My sme veľmi úzko v kontakte so všetkými službami, hlavne V4. My si nemôžeme dovoliť akcentovať tú politiku, ktorá je či nie je deklarovaná, účelovo alebo neúčelovo. My zásadne tie informácie, ktoré zdieľame, tak slúžia zabezpečeniu obrany a bezpečnosti," informoval Petr Bartkovský, šéf českého vojenského spravodajstva.
Predseda vlády Robert Fico označil informácie z českých médií za hru. "Keby český partneri vedeli, o čom sa rozprávame s partnermi v Európskej únii a NATO, tak by sa sami čudovali," povedal Fico.
Správy o tom, že Slovensko už nedostáva všetky spravodajské informácie, ako ostatné štáty, potvrdili českému Deníku N i zdroje z Francúzska aj Veľkej Británie. "Môže sa stať, že sa tá spolupráce úplne nepreruší, ale môže sa obmedziť na výmenu celkom základných informácií, než tam tá dôvera opäť nastane," priblížil bezpečnostný expert Rostislav Pilc.
Podľa expertov z bezpečnostnej komunity bude Slovensko pravdepodobne dostávať také informácie, ktoré keby sa dostali na verejnosť, neohrozia bezpečnosť iných štátov. A samozrejme informácie, ktoré ochránia životy ľudí - napríklad o pripravovanom teroristickom útoku. Tak ako to bolo napríklad v marci, kedy Spojené štáty varovali Ruskú federáciu o možnom útoku na koncertnú halu v Krasnogorsku.