Zatiahnuté
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Úspešné pristátie čínskej sondy: Na odvrátenej strane Mesiaca má zbierať raritné vzorky
Zdielať na

Úspešné pristátie čínskej sondy: Na odvrátenej strane Mesiaca má zbierať raritné vzorky

PEKING / Čínska sonda úspešne pristála na odvrátenej strane Mesiaca. Na Mesiaci má zozbierať vzorky mesačného povrchu a hornín.

Lunárna sonda Čchang-e 6 dosadla v panve južného pólu Mesiaca, v jednom z najväčších kráterov v Slnečnej sústave - Aitken. Sonda odštartovala 3. mája 2024 z najjužnejšieho čínskeho kozmodrómu Wen-čchang, ktorý leží na ostrove Chaj-nan v Juhočínskom mori. Do vesmíru ju vyniesla najvýkonnejšia čínska raketa Dlhý pochod 5.

"Celá lunárna misia potrvá 53 dní. Je to v poradí druhá čínska misia, ktorá sa pokúsi získať vzorky mesačných hornín," informuje Čínsky národný vesmírny úrad. Prvá bola sonda Čchang-e 5, ktorá na Zem dopravila horninu z privrátenej strany Mesiaca. Misia Čchang-e 6 však bude historicky prvá, ktorá sa pokúsi o dopravu vzoriek z odvrátenej strany.

​Problémy s kolonizáciou odvrátenej strany Mesiaca

Pre Zem skrytá strana Mesiaca bola v minulosti málo preskúmaná. Hlavným problémom je komunikácia, a to jej strata. Ako pripomenul magazín GEO, táto expedícia je súčasťou snáh Číny vybudovať na Mesiaci základňu s ľudskou posádkou, a to v najbližších desiatich rokoch. Vzorky, ktoré musí Čchang-e 6 odobrať, by mali umožniť odhadnúť objem vodného ľadu v tejto oblasti. Pri kolonizácii Mesiaca práve ľad je kľúčový pre zásobovanie astronautov vodou. Modul s kapsulou s vzorkami by sa na Zem mal vrátiť 25. júna.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy