Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Skupina europoslancov žiada Európsku úniu o odobratie hlasovacích práv Maďarsku
Zdielať na

Skupina europoslancov žiada Európsku úniu o odobratie hlasovacích práv Maďarsku

BRUSEL/ ŠTRASBURG / Skupina 63 poslancov Európskeho parlamentu z viacerých politických skupín a viacerých členských krajín EÚ v spoločnom liste vyzvala v utorok 16. júla vedúcich inštitúcií Európskej únie, aby zbavili Maďarsko jeho hlasovacích práv. Ide o reakciu europoslancov na nedávne návštevy maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskve a Pekingu, naznačili tlačové agentúry Reuters a APA, informuje spravodajca TASR.

Stretnutie s Donaldom Trumpom

Viktor Orbán sa minulý týždeň, na úvod maďarského predsedníctva v Rade Európskej únie, stretol s americkým republikánskym prezidentským kandidátom Donaldom Trumpom, predtým vycestoval na Ukrajinu, kde sa stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským, neskôr v Moskve rokoval s prezidentom Vladimirom Putinom a v Pekingu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.Orbán svoje cesty označil ako "mierovú misiu" s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine, neinformoval však dopredu o nich lídrov ostatných členských krajín Európskej únie a nemal ani mandát rokovať v mene Únie.

Hlasovacie práva

Poslanci v spoločnom liste, ktorý inicioval estónsky poslanec Riho Terras z tábora ľudovcov, tvrdia, že Orbán zámerne svojim hostiteľom naznačil, že koná v mene celej Európskej únie, nemal však na to právomoc a vyzývajú predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, predsedu Európskej rady Charlesa Michela a predsedníčku Európskeho parlamentu Robertu Metsolovú, aby urobiť všetko čo je v ich silách a odobrali Maďarsku hlasovacie práva. "Premiér Orban už spôsobil značné škody využívaním a zneužívaním úlohy predsedníctva v Rade Európskej únie," uvádza sa v liste, ktorý skupina europoslancov zverejnila aj na sociálnych médiách na platforme X.

Verbálne odsúdenie nemá účinok

Nespokojní poslanci zároveň naznačili, že Orbánovo konanie si vyžaduje "skutočné činy", ako je napríklad pozastavenie hlasovacích práv Maďarska v Rade Európskej únie, pretože doterajšia prax ukázala, že iba verbálne odsúdenie tejto situácie nemá žiadny účinok. Hovorca maďarského Stáleho zastúpenia pri Európskej únií v Bruseli na žiadosť o vyjadrenie k obsahu listu neodpovedal, upozornila agentúra Reuters. List podpísali europoslanci z viacerých politických skupín v Európskom parlamente, vrátane Európskej ľudovej strany, socialistov a demokratov, liberálov z Obnovme Európu, Zelených a tiež členov Európskych konzervatívcov a reformistov.

Jednomyseľné rozhodnutie členských štátov

Poslanci Európskeho parlamentu nezohrávajú žiadnu oficiálnu úlohu v procese pozastavenia hlasovacích práv nejakej členskej krajiny v Rade Európskej únie, môžu ale zvyšovať politický tlak na Európsku komisiu a Radu Európskej únie, aby prijali tvrdšie opatrenia voči vláde, ktorá podľa europoslancov porušuje základné hodnoty a pravidlá fungovania Európskej únie. Maďarsko je v súčasnosti jedinou členskou krajinou, proti ktorej prebieha právny postup podľa článku 7. Lisabonskej zmluvy. Ten môže viesť Európsku úniu k strate hlasovacích práv, na to je však potrebné jednomyseľné rozhodnutie ostatných členských štátov.

Najčítanejšie správy