889. deň na Ukrajine: Ukrajina chce vyriešiť tranzit ropy so SR v súlade s asociačnou dohodou EÚ
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Ukrajina je pripravená riešiť otázky tranzitu ropy so Slovenskom v súlade s asociačnou dohodou Európskej únie. Vyhlásil to v utorok 30. júla námestník ukrajinského ministra energetiky Andarak. Ruské ministerstvo obrany oznámilo dobytie ďalšej obce na východe Ukrajiny, tentoraz v úseku frontu pri baníckom meste Toreck. Požiar v sklade palív v Kurskej oblasti na západe Ruska, ktorý vypukol ešte v nedeľu (28.7.) v dôsledku ukrajinského dronového útoku, sa v utorok (30.7.) podarilo úplne uhasiť.
Vojna na Ukrajine
Ukrajina chce vyriešiť tranzit ropy so SR v súlade s asociačnou dohodou EÚ
Ukrajina je pripravená vyriešiť otázky tranzitu ropy so Slovenskom v súlade s asociačnou dohodou Európskej únie (EÚ), uviedol v utorok (30.7.) námestník ukrajinského ministra energetiky Roman Andarak. Kyjev podľa neho garantuje tranzit ropy pre firmy, na ktoré sa nevzťahujú sankcie. Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondelok (29. 7.) vyhlásil, že Slovnaft zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, ak Kyjev neobnoví tranzit ropy od ruského Lukoilu cez svoje územie.
Ukrajina koncom júna uvalila sankcie na Lukoil, ktorý je jednou z najväčších ruských ropných spoločností. V rámci týchto sankcií zakázala akékoľvek aktivity Lukoilu na svojom území a zastavila tranzit jeho ropy do slovenských a maďarských rafinérií. Andarak v utorok (30.7.) uviedol, že Ukrajina je "pripravená riešiť prípadné problematické otázky", keď Slovensko aktivuje relevantný mechanizmus v asociačnej dohode s EÚ. "Do dnešného dňa to neurobilo," uviedol Andarak v písomnom komentári pre agentúru Reuters a dodal, že Kyjev "garantuje neprerušený tranzit ropy" pre všetky spoločnosti, na ktoré sa nevzťahujú západné a ukrajinské sankcie.
Slovensko sa spolu s Maďarskom postavilo proti vojenskej pomoci západných spojencov Ukrajine, ktorá bojuje proti ruskej invázii, a svoj tlak stupňujú od chvíle, keď Kyjev uvalil sankcie na Lukoil. Dodávky ropy cez Ukrajinu od iných ruských dodávateľov neboli prerušené a Ukrajina je pre EÚ naďalej spoľahlivým partnerom v oblasti tranzitných služieb, povedal Andarak. "Ukrajinská strana tranzit nezastavila, pokračuje, všetky rezervácie sú splnené," povedal.
Celkový podiel Slovenska a Maďarska na dodávkach nafty na Ukrajinu predstavuje približne desať percent a podľa ukrajinských analytikov by mohol byť pokrytý z iných zdrojov.
Rusko oznámilo dobytie ďalšej obce na východe Ukrajiny
Ruské ministerstvo obrany v utorok 30. júla oznámilo dobytie ďalšej obce na východe Ukrajiny, tentoraz v úseku frontu pri baníckom meste Toreck. V predchádzajúcich dňoch hlásila Moskva postup najmä v smere na dopravný uzol Pokrovsk. Úspechy v tejto oblasti ležiacej zhruba štyridsať kilometrov juhozápadne od Torecku v utorok (30.7.) podľa agentúry Unian potvrdil projekt DeepState, ktorý je považovaný za blízky ukrajinskej armáde.
Jednotky Centrálneho vojenského okruhu podľa agentúry Interfax získali kontrolu nad obcou Pivdenne v Doneckej oblasti, ktorá sa nachádza asi šesť kilometrov od Torecku. Ukrajina sa k tvrdeniu ruských úradov nevyjadrila. Ukrajinský generálny štáb v posledných hláseniach o situácii na fronte uviedol, že v smere na Toreck pokračujú ruské útoky, priamo Pivdeň ale nespomenul.
Situáciu v okolí Pokrovska ale naopak ukrajinský generálny štáb označil za napätú a tamojšie boje za prudké. Podľa rannej zvodky sumarizujúcej uplynulý deň je v tomto úseku frontu "nepriateľ najviac aktívny". O situácii juhovýchodne od Pokrovska hovorí v analýze diania na bojisku aj DeepState. Ruské sily podľa neho postupujú v okolí Timofijivky či Prohresu, ktorého dobytie Rusko oznámilo cez víkend.
Požiar v sklade palív v Kurskej oblasti sa po dronovom útoku podarilo uhasiť
Požiar v sklade palív v Kurskej oblasti na západe Ruska, ktorý vypukol ešte v nedeľu (28.7.) v dôsledku ukrajinského dronového útoku, sa v utorok (30.7.) podarilo úplne uhasiť, uviedol tamojší gubernátor Alexej Smirnov na platforme Telegram. Požiar v sklade poškodil tri nádrže na ropné produkty. Jednu z nádrží sa podarilo uhasiť ešte v nedeľu (28.7.), oheň na ďalších dvoch bol však omnoho silnejší, uviedol Smirnov. Ruské ministerstvo obrany v aplikácii Telegram ešte v nedeľu (28.7.) informovalo, že jeho protivzdušná obrana zničila dva drony nad Kurskou oblasťou. Na hasení požiaru sa podieľalo dovedna zhruba 140 hasičov. K zraneniam tamojších obyvateľov podľa Smirnova nedošlo.
Každý deň vojny stojí Ukrajinu viac ako 120 miliónov eur
Každý deň vojny stojí Ukrajinu v prepočte viac ako 120 miliónov eur. Vyhlásil to v utorok (30.7.) ukrajinský minister financií Serhij Marčenko v rozhovore pre agentúru RBK-Ukrajina. Mesačné náklady na bezpečnosť a obranu vyčíslil na vyše 3,7 miliardy eur. TASR o tom informuje na základe správy portálu orf.at.
V rozpočte na rok 2024 podľa ministra v súčasnosti chýba ekvivalent viac ako jedenásť miliárd eur. Väčšinu z tejto sumy by malo podľa vlády zabezpečiť zvýšenie daní, s čím počíta nedávno predložený návrh zákona.
Navrhované zmeny zahŕňajú zvýšenie vojenského odvodu, ktorý bol zavedený v roku 2014 a platí sa popri dani z príjmu, z 1,5 % na 5 %. Okrem toho sa má na nákupy automobilov a šperkov vzťahovať vojenská daň vo výške päťnást percent, respektíve tridsať percent. Podľa správ médií predaj nových automobilov vo veľkých ukrajinských mestách po oznámení týchto plánov prudko vzrástol. Ukrajina sa už viac ako dva roky bráni ruskej invázii. Zhruba polovicu jej štátneho rozpočtu tvoria zahraničné pôžičky a medzinárodná finančná pomoc.