890. deň na Ukrajine: Rusko zrealizovalo jeden z najväčších dronových útokov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Rusko spustilo niekoľko vĺn dronových útokov na ukrajinskú metropolu Kyjev, každá vojenská továreň na Ukrajine bez ohľadu na to, komu patrí, bude legitímnym cieľom ruských ozbrojených síl. A ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ vyhlásil, že sankcie Kyjeva zakazujúce tranzit ropy ruského producenta Lukoil nepredstavujú hrozbu pre energetickú bezpečnosť Slovenska.
Vojna na Ukrajine
Rusko spustilo jeden z najväčších dronových útokov na Kyjev
Rusko spustilo v noci na stredu 31. júla niekoľko vĺn dronových útokov na ukrajinskú metropolu Kyjev. Išlo doposiaľ o jeden z najrozsiahlejších útokov takéhoto typu od začiatku vojny, uviedla vojenská správa ukrajinského hlavného mesta. TASR informuje podľa agentúr Reuters. V Kyjeve bol v platnosti letecký poplach takmer celú noc a ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila nad hlavným mestom viac než 30 dronov. Zároveň išlo o siedmy dronový útok Ruska na Kyjev v priebehu júla, spresnil šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko.
"Bol to jeden z najmasívnejších útokov útočnými dronmi na Ukrajinu počas celej vojny," uviedol Popko na platforme Telegram. Ako dodal, podľa doterajších dostupných informácií nedošlo v Kyjeve k žiadnym obetiam ani škodám. Celkový rozsah útoku doposiaľ nebol bezprostredne jasný. Ruské štátne tlačové agentúry s odvolaním sa na ruských vojakov na Ukrajine uviedli, že terčom útokov bolo viacero vojenských letísk a vojenských skladov po celej Ukrajine. Reuters pripomína, že tieto tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť.
V Kyjeve a na väčšine územia strednej a východnej Ukrajiny platil letecký poplach už od utorka 30. júla, od 22.00 h. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko uviedol, že útok na ukrajinskú metropolu prišiel z viacerých smerov. Podľa svedkov sa viackrát počas noci v Kyjeve ozývali explózie, ktoré zneli ako odrážanie vzdušných útokov protivzdušnou obranou, cituje Reuters.
Ukrajina tvrdí, že v noci odrazila masívny útok Ruska
Ukrajina odrazila jeden z najväčších ruských dronových útokov od začiatku vojny. Protivzdušná obrana zostrelila všetkých vypustených 89 dronov iránskej výroby a jednu riadenú strelu, píše TASR podľa agentúr Reuters a AFP. "Ukrajinská protivzdušná obrana dnes odolala a odrazila masívny útok nepriateľských dronov," uviedlo letectvo. Ruské útoky boli cielené predovšetkým na Kyjevskú oblasť v strednej časti krajiny, kde protivzdušná obrana zostrelila vyše 40 bezpilotných lietadiel.
Terčom útokov tam bolo najmä hlavné mesto a jeho predmestia. Úlomky po zostrelení dronov napáchali škody na miestnych budovách, nijaké obete či zranených však dosiaľ nehlásili. Rusko ostreľuje Ukrajinu bezpilotnými lietadlami a raketami takmer každú noc. Tvrdí pritom, že sa pri útokoch zameriava na vojenské a energetické zariadenia. Často sú však jeho terčom obytné oblasti, pričom Kyjev obviňuje Moskvu, že útočí priamo na civilistov.
Vojenské továrne na Ukrajine budú legitímnym cieľom armády
Každá vojenská továreň na Ukrajine bez ohľadu na to, komu patrí, bude legitímnym cieľom ruských ozbrojených síl. Na stredajšom brífingu v Moskve to podľa agentúr Reuters a TASS uviedol zástupca hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Andrej Nastasin. Týka sa to aj prevádzky na výrobu munície, ktorú na Ukrajine vybuduje nemecká zbrojárska spoločnosť Rheinmetall. Tá v júli oznámila, že od ukrajinskej vlády dostala oficiálnu objednávku na výstavbu továrne na muníciu. Výroba munície sa má začať do 24 mesiacov. "V tejto súvislosti opakujeme, že akékoľvek továrne na Ukrajine sú legitímnym cieľom ruských ozbrojených síl. Akékoľvek vojenské továrne," zdôraznil Nastasin.
Spoločnosť Rheinmetall 24. júla potvrdila, že začala s realizáciou projektu muničnej továrne na Ukrajine. Očakáva sa, že každý rok vyprodukuje viac než milión kusov delostreleckej munície. Výroba bude zameraná na najviac žiadanú muníciu kalibru 155 mm, ktorá je štandardom v západných krajinách. Vyrábať však plánujú aj iné druhy munície. Najväčšia nemecká zbrojovka patrí k najdôležitejším dodávateľom zbraní pre Ukrajinu. Spoločnosť už Kyjevu v minulosti dodala tanky, systémy protivzdušnej obrany a na západe Ukrajiny prevádzkuje továreň na výrobu obrnených bojových vozidiel.
Sankcie pre Lukoil nepredstavujú hrozbu pre energetickú bezpečnosť Slovenskej republiky
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ vyhlásil, že sankcie Kyjeva zakazujúce tranzit ropy ruského producenta Lukoil nepredstavujú hrozbu pre energetickú bezpečnosť Slovenska. TASR informuje na základe agentúry Reuters. Vo vyhlásení na sieti Telegram napísal, že zrušenie sankcií nie je predmetom diskusie. Dodal, že Kyjev má od Európskej únie v tomto rozhodnutí "úplné pochopenie". Ukrajina v stredu 17. júla ukončila tranzit ropy ruskej spoločnosti Lukoil cez svoje územie do Maďarska a na Slovensko, pretože Kyjev zaradil túto spoločnosť na svoj sankčný zoznam.
Ropu z Ruska do týchto dvoch krajín dodáva ropovod Družba, prechádzajúci cez Ukrajinu. Budapešť a Bratislava vyzvali Európsku komisiu, aby začala s Kyjevom konzultácie z dôvodu pozastavenia tranzitu ruskej ropy zo strany Ukrajiny. Premiér Slovenskej republiky Robert Fico v piatok opätovne telefonicky komunikoval otázku tranzitu ruskej ropy cez Ukrajinu s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Obnova tranzitu časti ruskej ropy je podľa slovenského úradu vlády pre rafinériu Slovnaft mimoriadne dôležitá, pretože náhradné zdroje ropy sú drahšie a nemusia technologicky vyhovovať.