Zatiahnuté
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Putin udelil milosť 13 ľuďom prepusteným v rámci výmeny väzňov
Zdielať na

Putin udelil milosť 13 ľuďom prepusteným v rámci výmeny väzňov

MOSKVA / Hackerov, špiónov a usvedčeného vraha vymenili za novinárov, ľudsko-právnych aktivistov či opozičných politikov. Taká je krátka bilancia jednej z najvýznamnejších výmen väzňov medzi Západom a Ruskom za posledné roky. Jej prípravy trvali dlhé mesiace. Nie všetci väzni sa jej ale v ruských väzniciach dožili.

Muž, ktorý mal cenu zlata! Taký názov by mohol niesť špionážny film o výmene väzňov, ktorá vyrazila svetu dych! Bol to práve Vadim Krasikov, koho chcela Moskva za každú cenu vyslobodiť z nemeckého väzenia, kde si odpykával doživotie za vraždu protikremeľského aktivistu. Kremeľ dnes oficiálne priznal, že ide o príslušníka ruských tajných služieb.

"Krasikov je zamestnancom FSB, slúžil v jednotke Alfa spolu s viacerými príslušníkmi prezidentskej ochranky," informoval hovorca Kremľa Vladimír Peskov. Spolu s ním sa dostalo na slobodu sedem ďalších ruských agentov a dve deti, ktoré doteraz netušili, že sú Rusmi. Ako pre spravodajskú televíziu JOJ 24 potvrdil publicista žijúci v Moskve Jiří Just, v Rusku im hovoria - hrdinovia...

"Je to podáváno jakože se hrdinové vrátili do Ruska, ti špioni a ten nájemný vrah Krasikov sú vnímaní jako hrdinové," priblížil publicista a novinár žijúci v Moskve Jiří Just.

Opačným smerom putovalo šestnásť ľudí, väznených v Rusku

Štyria Američania a piati Nemci. Zvyšok tvorili Rusi, ktorí sa previnili tým, že sa stavali na odpor Kremľu. "Je tu značná, nazvime to, morálna asymetria ohľadom prepustených väzňov. Rusi majú hekerov, agentov a dokonca vraha. Na druhej strane sú to najmä novinári a ľudskoprávni aktivisti. Rozdiel je naozaj veľký," uviedol vysoškolský profesor a odborník na Rusko Timothy Frye.

Veľká je rovnako aj cena, ktorú za záchranu ich životov západné krajiny zaplatili. Najmä Nemci sa dlho zdráhali prepustiť usvedčeného vraha Krasikova na slobodu. "Bolo to pre nás veľmi ťažké rozhodnutie. Zavážilo však to, že sme mohli darovať slobodu ľuďom zadržiavaným v Rusku," povedala nemecká ministerska vnútra Nancy Faeser.

Rokovania trvali dlhé mesiace. Niektoré zdroje hovoria o roku a pol. Iné o pomaly dvoch rokoch

Výmena mala pôvodne zahŕňať aj najznámejšieho kritika Kremľa Alexeja Navaľného, ktorý však vo februári tohto roku v ruskom väzení náhle zahynul. Ďalší predstaviteľ ruskej opozície Kara-Murza už po prepustení neskrýval, že sa bál rovnakého osudu.

"Bol som si istý, že zomriem vo väzení. Stále mám pocit, že snívam vo svojej väzenskej cele," neveril svojmu šťastiu Kara-Muza. Do výmeny bolo okrem Spojených štátov a Ruska zapojených viacero krajín. Väzňov v rámci nej prepustili okrem Nemcov aj Slovinci, Poliaci, či Nóri. K samotnej výmene došlo v Turecku. 13 prepustených väzňov privítal následne po prílete do Kolína nemecký kancelár Scholz.

"Mnohí z nich neočakávali, že môže dôjsť k ich prepusteniu. Priznali, že mali strach o svoje zdravie a dokonca aj o svoje životy," osvetlil Scholz. Trojicu Američanov zase vítali na vojenskej základni v Marylande prezident Spojených štátov Biden a viceprezidentka Harrisová. Na pristávacej ploche objali vyše 5 rokov zadržiavaného ex-vojaka Whelana, viac ako rok väzneného novinára Gerškoviča aj rusko-americkú novinárku, žijúcu v Prahe Kurmaševu.

Kremeľ sa už nechal počuť, že aktuálna výmena nemá žiaden vplyv na vojnu na Ukrajine a nesúvisí s ňou. Niektorí analytici však podotýkajú, že si Putin môže pripravovať pôdu na neskoršie mierové rokovania. Ukázať, že sa vie dohodnúť. Záleží len na cene.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy