Maďarský premiér zmiernil víza pre Rusov a Bielorusov. Európska komisia chce vysvetlenie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BUDAPEŠŤ / Maďarský premiér Viktor Orbán systematicky zhoršuje vzťahy s Európskou úniou, a nadbieha Kremľu. Najnovšie vyvolal rozruch zmäkčením vízových pravidiel pre Rusov a Bielorusov. Môže to byť priama bezpečnostná hrozba pre celú úniu, keďže im to otvára cestu do EÚ bez kontrol a previerok.
Babiš s Orbánom vytvorili vlasteneckú politickú frakciu
Dlhoročného diplomata a bývalého veľvyslanca Slovenska v Budapešti Rastislava Káčera tento Orbánov krok neprekvapil. Podľa neho to zapadá do jeho dlhodobej politiky. "Je to problém pre celú Európsku úniu, pre naše spoločenstvo, no ale pre Slovensko a jeho ďalších susedov je to dupľovaná hrozba, a podceňovaná dlhý čas," povedal Rastislav Káčer, bývalý minister zahraničných vecí SR.
Európska komisia dala Maďarsku čas do 19. augusta, aby vysvetlilo toto opatrenie. Ak sa obavy nerozplynú, komisia zareaguje. Viacerí politici už povedali, že vláda v Budapešti v podstate pomáha ruskej špionáži v štátoch EU. "Čím dlhšie budeme čakať s razantným krokom proti Orbánovi, tým viac sa sem dostane ruských agentov, čo je neprijateľné," uviedol Tomáš Zdechovský, český europoslanec.
Európska komisia musí zistiť, či ide o porušenie nariadení EÚ
"Slovensko ako sused, nepočul som, že by sa vyjadril či už minister zahraničných vecí, alebo minister vnútra, alebo premiér Fico - haló, Viktor, toto čo ideš urobiť? Veď to sú agresori," vyhlásil bývalý predseda vlády Eduard Heger. "Ministerstvo zahraničných vecí považuje za kľúčové, že Európska komisia je v kontakte s maďarskými orgánmi s cieľom objasniť nový vízový systém v Maďarsku a zistiť, či sa nové pravidlá týkajú, resp. či ovplyvňujú nariadenia Európskej únie," znelo v stanovisku Ministerstva vnútra.
Dokonca sa už objavili aj názory, aby Maďarsko bolo vylúčené zo Schengenského priestoru, no a to by boli veľké problémy aj pre našich ľudí, ktorí chodia do Maďarska študovať, pracovať, alebo obchodovať. "Je potrebné zaviesť hraničné kontroly. Nemôžeme Maďarsko vyhnať z Európskej únie, ale musíme sa brániť," dodala Tytti Tuppurainen, poslankyňa fínskeho parlamentu.