904. deň na Ukrajine: Ukrajinské sily dobyli ruské mesto Sudža
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
KYJEV / Ukrajinské sily majú plne pod kontrolou mesto Sudža v ruskej pohraničnej Kurskej oblasti. Vyhlásil to vo štvrtok 15. 8. ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zelenskyj po stretnutí s vojenskými veliteľmi informoval na sociálnych sieťach o tom, že ukrajinská armáda "podala hlásenie o dokončení oslobodenia mesta Sudža od ruskej armády".
Vojna na Ukrajine
Ukrajinská štátna televízia v stredu 14. 8. odvysielala reportáž, ktorá zachytáva, ako ukrajinské jednotky sťahujú zo stožiara na úradnej budove v meste Sudža v Kurskej oblasti ruskú vlajku a vymieňajú ju za ukrajinskú. Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj vo štvrtok 15. 8. uviedol, že ukrajinskí vojaci sa v Kurskej oblasti od začiatku minulotýždňového vpádu zmocnili 1150 štvorcových kilometrov ruského územia a dobyli 82 obcí. "Celkovo od začiatku operácií v Kurskej oblasti postúpili naši vojaci 35 kilometrov hlboko," uviedol Syrskyj.
Syrskyj okrem toho vo štvrtok oznámil, že Ukrajina zriadila v Kurskej oblasti aj svoju kanceláriu vojenského veliteľa. "Postupujeme v Kurskej oblasti. Bola zriadená kancelária vojenského veliteľa, ktorá musí zaistiť poriadok a tiež zaopatriť všetky potreby miestnych obyvateľov," uviedol podľa agentúry Reuters na sociálnej sieti Telegram.
Ukrajina tvrdí, že v Kurskej oblasti zajala vyše 100 ruských vojakov
Vyše 100 ruských vojakov údajne zajali v stredu ukrajinské sily pri cezhraničných útokoch v ruskej Kurskej oblasti. Uviedol to vo štvrtok 15. 8. nemenovaný zdroj z prostredia ukrajinských bezpečnostných síl. Zajatých 102 vojakov ruského 488. gardového motostreleckého pluku a jednotky Achmat predstavuje podľa citovaného zdroja vôbec najväčšiu jednorazovo zajatú skupinu vojakov, odkedy Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu.
"(Ukrajinskí vojaci) obsadili a vyčistili rozľahlú, betónovú, zo všetkých strán dobre opevnenú baštu s podzemnými komunikačnými a vojenskými ubytovacími priestormi, jedálňou, zbrojnicou a dokonca aj kúpeľmi," uviedol zdroj. Zároveň zverejnil fotografie zachytávajúce desiatky zajatých ruských vojakov, ako sedia či ležia na zemi v bunkri a ich prilby i zbrane sú uložené pri stene. Zdroj dodal, že zajatí Rusi budú neskôr vymenení za ukrajinských zajatcov.
Ukrajina a Rusko si pravidelne vymieňajú vojnových zajatcov. Zatiaľ posledná takáto výmena prebehla v júli, pričom ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec tento týždeň oznámil, že so svojím ruským náprotivkom rokuje o ďalšej. Kyjev zároveň tvrdí, že od začiatku ruskej invázie sa mu už podarilo dosiahnuť, aby sa do vlasti z ruského zajatia vrátilo už 3405 ľudí.
Rusko vyhlásilo v Belgorodskej oblasti mimoriadnu situáciu na federálnej úrovni
Na území ruskej Belgorodskej oblasti susediacej s Ukrajinou vyhlásili ruské úrady režim mimoriadnej situácie na federálnej úrovni v dôsledku pretrvávajúcich útokov ukrajinských síl. Oznámil to vo štvrtok ruský minister pre mimoriadne situácie Alexander Kurenkov. "Situácia v tejto oblasti je naďalej komplikovaná a napätá. V dôsledku teroristických útokov ukrajinských ozbrojených skupín boli v Belgorodskej oblasti poškodené obytné domy aj infraštruktúra, evidujú tam mŕtvych a zranených občanov," povedal Kurenkov.
V oblasti platil už od stredy 14. 8. režim mimoriadnej situácie na oblastnej úrovni, minister však na štvrtkovom (15. 8.) zasadnutí vládneho výboru navrhol, aby sa zvýšil na federálnu úroveň. Dodal, že príslušné úrady už v oblasti poskytujú pomoc zasiahnutým obyvateľom, avšak vzhľadom na rozsah toho, čo sa tam deje, nie je možné, aby situáciu zvládli len oblastné úrady.
Režim mimoriadnej situácie na federálnej úrovni platí aj v priľahlej Kurskej oblasti, kde Rusko vedie od utorka minulého týždňa intenzívne boje s viac ako tisíckou ukrajinských vojakov. Ide o najväčšiu ukrajinskú cezhraničnú operáciu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.
Režim mimoriadnej situácie na federálnej úrovni umožňuje, aby tam namiesto oblastných zasahovali federálne zložky. Úradom zároveň uľahčuje prideľovanie federálnych prostriedkov na pomoc miestnym obyvateľom a tiež financovanie aktivít zameraných na ubytovanie ľudí v dočasných ubytovacích centrách a zabezpečenie ich základných potrieb. Príslušným orgánom umožňuje aj rýchlejšie prijímať opatrenia na ochranu civilistov.