Cestujete na dovolenky aj so svojim štvornohým miláčikom? Ak áno, mali by ste spozornieť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
HUMENNÉ / Zmenou klímy sa už aj na Slovensku totiž objavuje vážne infekčné ochorenie leishmanióza. Vyskytuje sa prevažne počas letnej sezóny. Riziká ochorenia spočívajú aj v tom, že je prenosné na človeka.
Vysoko infekčné ochorenie
"Leishmanióza je vysoko infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä v letných mesiacoch," objasnila veterinárka Lenka Lisá. Ide o závažné parazitárne ochorenie a prenáša sa najmä z južných krajín. Prevažne z Chorvátska, Talianska, či Grécka. Vyskytuje sa aj v Afrike, Ázii a Južnej Amerike. "Ale zmenou klimatických podmienok sme to ochorenie zaznamenali už aj u nás," pokračuje Lisá. Prenáša sa bodavým hmyzom. U neliečeného píska môže končiť aj smrťou.
Prenosné aj na človeka
Po návrate z dovolenky by mali majitelia svojich miláčikov pozornejšie sledovať. "Dochádza k strate srsti, kožným léziám, horúčke, apatii, hnačke," dodáva veterinárka. Toto ochorenie u psíkov napáda lymfatické uzliny, pečeň, slezinu a následne sa šíri do celého tela. Navyše, ide o ochorenie, ktoré je prenosné aj na človeka. Bez poskytnutia liečby zviera vo väčšine prípadov neprežije. Dobrou správou podľa veterinárky je to, že infekčnej laishmanióze je možné predísť. "Chrániť psíkov a používať antiparazitné obojky. Aby sme minimalizovali riziko nákazy," dopĺňa Lisá.
Inkubačná doba
Inkubačná doba je do dvoch mesiacov. Diagnostika sa vykonáva z krvných testov a následne sa nastaví liečba. Každá zmena prostredia, klímy, dlhé cestovanie aj horúčavy nevplývajú na zdravie psíkov priaznivo. "Treba si preto veľmi dobre zvážiť, či to stojí za to, ťahať zvieratko toľko kilometrov, alebo radšej poprosiť niekoho, kto ho na ten čas postráži. Myslím, že je to pre zviera komfortnejšie." uzatvára Lisá.