Špionážnu veľrybu zastrelili, tvrdia nórske mimovládne organizácie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
OSLO / Beluha Hvaldimir, o ktorej sa špekulovalo, že ide o špióna ruského námorníctva, bola zastrelená. Po náleze stôp po guľkách o tom podľa agentúry AFP informovali dve nórske mimovládne organizácie. Podali tiež trestné oznámenie a žiadajú prešetrenie smrti veľryby, ktorá bola pri nórskych brehoch nájdená mŕtva cez víkend.
Ozubeného kytovca našli v sobotu 31. augusta pri juhozápadnom pobreží Nórska blízko obce Risavika. Podľa prvých správ neboli vidieť žiadne vážne vonkajšie zranenia, tvor bol mladý a zdravý. V pondelok ho previezli na pitvu do Nórskeho veterinárneho inštitútu. Jeho hovorca sľúbil vydať správu o záveroch pitvy do troch týždňov. "Na tele mal niekoľko zranení od guliek," oznámila AFP Regina Crosbyová Haugová s tým, že beluhu v pondelok 2. septembra videla.
Crosbyová Haugová vedie organizáciu One Whale, ktorá bola založená výlučne pre sledovanie tejto konkrétnej beluhy, ktorá sa v Nórsku stala celebritou. "Zranenia veľryby sú znepokojujúce a sú takého charakteru, že nemožno vylúčiť cudzie zavinenie. Sú šokujúce. Ak existuje podozrenie na nečistú hru, je nevyhnutné, aby polícia rýchlo zasiahla," uviedla vo vyhlásení vedúca mimovládnej organizácie NOAH Siri Martinsenová.
Meno Hvaldimir je slovnou hračkou spájajúcou nórske slovo pre veľrybu (hval) a krstné meno ruského prezidenta Vladimira Putina. Zjavne ochočeného kytovca s postrojom označeným nápisom "majetok Petrohradu" prvýkrát biológovia zaznamenali v roku 2019 v nórskych vodách, asi 300 km od ruskej námornej hranice.
Hvaldimir na sebe mal postroj s niečím, čo vyzeralo ako držiak pre malú kameru. Beluha potom strávila tri roky pomalou plavbou na juh zo severného Nórska. V posledných mesiacoch ale zrýchlila a zamierila z neznámeho dôvodu ďalej na juh. Kytovec sa veľmi zaujímal o ľudí a reagoval na signály rúk. To viedlo nórsku spravodajskú službu k domnienke, že predtým, ako sa dostal do nórskych vôd, bol držaný v zajatí v Rusku v rámci výskumného programu. Moskva na obvinenia týkajúce sa Hvaldimira nikdy nereagovala.