Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
926. deň na Ukrajine: Zelenskyj pricestoval na stretnutie ministrov obrany na Ramsteine
Zdielať na

926. deň na Ukrajine: Zelenskyj pricestoval na stretnutie ministrov obrany na Ramsteine

Zdroj: TASR

BERLÍN / Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval v piatok na leteckú základňu Ramstein v Nemecku, aby sa zúčastnil na stretnutí Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny. Oznámil to na sociálnych sieťach samotný ukrajinský prezident. Zelenskyj na začiatku stretnutia vyzval vojenských spojencov Ukrajiny, aby ignorovali "červené čiary" Ruska a dovolili Kyjevu používať zbrane s dlhým dosahom pri útokoch na území Ruska.

"Potrebujeme schopnosti spojené s používaním zbraní dlhého dosahu nielen na okupovanom území Ukrajiny ale aj na ruskom území, aby malo Rusko motiváciu snažiť sa o mier," uviedol ukrajinský prezident na začiatku stretnutia na vojenskej základni. Zároveň poukázal na to, že Ukrajina potrebuje viac zbraní, aby mohla "vyhnať ruské sily" zo svojho územia.        

Americký minister obrany Lloyd Austin na začiatku rokovaní oznámil, že šéf Bieleho domu Joe Biden schváli v piatok ďalšiu bezpečnostnú pomoc pre Ukrajinu v hodnote 250 miliónov dolárov. Ukrajinský prezident na sociálnych sieťach informoval, že počas návštevy Nemecka sa stretne aj so spolkovým kancelárom Olafom Scholzom. Z Nemecka podľa svojich slov odcestuje do Talianska na medzinárodné ekonomické fórum Ambrosetti a absolvuje rokovania s premiérkou Giorgiou Meloniovou.

Kontaktná skupina pre obranu Ukrajiny je neformálna aliancia približne 50 krajín podporujúcich Ukrajinu, ktorá vznikla krátko po vpáde ruských síl na Ukrajinu vo februári 2022. Piatkové stretnutie bude v poradí 24. stretnutím tejto skupiny. Zelenskyj sa v piatok na stretnutí ministrov obrany kontaktnej skupiny na základni Ramstein na západe Nemecka zúčastnil v piatok prvýkrát, píše agentúra Reuters.

Peskov: Cenzúra je oprávnená, keďže Rusko je vo vojnovom stave

Mediálna cenzúra počas konfliktu na Ukrajine je "oprávnená", keďže Rusko je vo vojnovom stave. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v rozhovore pre ruskú agentúru TASS. "Vo vojnovom stave, v ktorom sa nachádzame, sú obmedzenia oprávnené, tak ako je oprávnená aj cenzúra," uviedol Peskov.

Hovorca Kremľa v piatok tiež novinárom povedal, že Spojené štáty vytvárajú neakceptovateľný nátlak na ruské médiá a Washington sa podľa neho snaží zabrániť šíreniu pohľadu Moskvy na svetové záležitosti. "Washington pokračuje v snahe vyvíjať tlak na Rusko, ruských občanov a dokonca na ruské médiá, ktoré informujú občanov v našej krajine i vo svete o tom, čo sa deje z našej perspektívy," uviedol Peskov podľa agentúry Reuters.

"Washington ani len neakceptuje, aby existovala možnosť, aby sa niekto dostal k správam z našej perspektívy... Dôrazne odsudzujeme tento postoj ako neakceptovateľný," dodal hovorca. Novinárom povedal, že Moskva bude reagovať na uvalenie sankcií na ruskú štátom financovanú televíziu Russia Today (RT) zo strany Spojených štátov.         

Washington v stredu vzniesol obvinenia voči dvom zamestnancom RT a uvalil sankcie na jej vedúcich pracovníkov. Dôvodom boli podozrenia zo snahy stanice ovplyvniť nadchádzajúce prezidentské voľby v USA. Medzi desiatimi fyzickými a dvoma právnickými osobami, na ktoré uvalilo americké ministerstvo financií sankcie, je šéfredaktorka RT Margarita Simoňjanová a jej zástupkyňa Jelizaveta Brodská.

Ruskí hackeri z GRU sa snažia narušiť západnú vojenskú pomoc Ukrajine

Holandská vojenská spravodajská služba (MIVD) varuje, že hackeri z ruskej vojenskej tajnej služby GRU sa snažia získať prehľad o západnej vojenskej pomoci Ukrajine a zabrániť jej. Riaditeľ MIVD Peter Reesink zdôraznil, že Holandsko zatiaľ nebolo cieľom uvedenej hackerskej skupiny, ale podľa zistení MIVD sa operácie jednotky GRU 29155 zameriavajú hlavne na vlády a životne dôležitú infraštruktúru. Spolu so Spojenými štátmi a spravodajskými službami z iných krajín MIVD zverejnila varovanie spolu s radami, ako sa s týmito hrozbami môžu krajiny vyrovnať.

"Zameriavajú sa na sektory logistiky v krajinách, ktoré Ukrajine poskytujú pomoc alebo zohrávajú úlohu pri poskytovaní pomoci. A Holandsko je dôležitá tranzitná krajina," uviedol pre médiá. NL Times pripomenul, že sa nestáva často, aby MIVD zverejnila informácie, ktoré zhromaždila. Holandský minister obrany Ruben Brekelmans v tejto súvislosti vyjadril nádej, že krajiny sa môžu lepšie vyzbrojiť proti "takýmto ďalekosiahlym útokom a špionáži" aj tým, že budú zdieľať ako fungujú hackerské skupiny a ich útoky. "Zdieľať to musia nielen vlády, ale aj výrobcovia a dodávatelia vojenského materiálu pre Ukrajinu," dodal minister.

Podľa západných spravodajských služieb sa jednotka GRU 29155 snaží získať prehľad o vojenských pohyboch a dodávkach zbraní na Ukrajinu

Niekoľko krajín spája túto jednotku s otravou bývalého dôstojníka GRU Sergeja Skripaľa v Spojenom kráľovstve v roku 2018 a s výbuchom muničného skladu v Českej republikeAmerické ministerstvo spravodlivosti vznieslo obvinenie voči šiestim ruským hackerom. Piati z nich údajne pracovali pre jednotku GRU 29155, šiesty bol civilista. Údajne sa pokúsili preniknúť do počítačov používaných ukrajinskou vládou pred inváziou na Ukrajinu.

Podľa Američanov sa ruskí hackeri pomocou softwaru WhisperGate pokúsili zaútočiť na systémy v 26 krajinách NATO vrátane USA. Američania zároveň prezradili, že na protioperácii Toy Soldier spolupracovali spravodajské služby z desiatich krajín, vrátane Austrálie, Kanady, Nemecka, Estónska, Lotyšska, Ukrajiny, Českej republiky a Spojeného kráľovstva.

Najčítanejšie správy