PROFIL: Berlusconi, jeden z posledných mohykánov politiky, rezignoval
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi rezignoval v sobotu večer na svoju funkciu. Demisiu oficiálne odovzdal do rúk prezidenta Giorgia Napolitana, ktorý jeho abdikáciu prijal. Naplnil tak svoj sľub... A na ťahu je hlava štátu. Ľútosť nad odchodom talianskeho veterána už vyjadril aj ruský premiér.
Vladimir Putin zároveň označil kontroverzného lídra z Apeninského polostrova za stabilizačný faktor talianskej politickej scény a jedného z najväčších európskych politikov vôbec. "Je veľmi otvoreným človekom, vždy povie, čo si myslí. A napriek jeho škandálom so ženami, ktoré podľa mňa vyrábal zámerne, patrí medzi posledných mohykánov v politike," povedal.
Budúcnosť Talianska
Od prezidenta bude teraz záležať, aký bude vývoj v tretej najväčšej krajine eurozóny. Možnosti sú dve - buď Napolitano poverí niekoho zostavením novej vlády, alebo rozpustí parlament a vypíše nové voľby. Svetoví lídri rázne vyzývajú na realizáciu prvej možnosti. Najväčším favoritom na premiérsky post jep ritom bývalý eurokomisár Mario Monti.
Šťastní Taliani?
Berlusconi krátko pred tým, ako podal demisiu, vyjadril ľútosť nad demonštráciami v centre Ríma za účasti tisícok ľudí. Ich účastníci dávali svojmu dlhoročnému lídrovi posledné zbohom a skandovali heslá ako Ciao, už sa nevracaj či Sme veľmi, veľmi šťastní.
PROFIL talianskeho idola
Od stavebnej firmy po televíziu a futbalový klub
Silvio Berlusconi sa narodil 29. septembra 1936 v Miláne, kde aj vyrastal. Začiatkom 60. rokov úspešne ukončil štúdium práva na jednej z najväčších európskych univerzít v talianskej metropole regiónu Lombardia. Následne si založil stavebnú firmu, ktorá získavala množstvo objednávok vrátane vybudovania centra jedného z milánskych predmestí s viac ako 10-tisíc bytmi..
Začiatkom 70. rokov Berlusconi vstupuje do mediálneho sveta prostredníctvom založenia televíznej spoločnosti, ktorá sa postupne rozrastala o dlhšie kanály. Začiatkom novej dekády založil vôbec prvú súkromnú sieť televíznych staníc v Taliansku, pričom sa mohol oprieť o pomoc svojho bývalého spolužiaka z univerzity a vtedajšieho premiéra Benedetta Craxiho. V roku 1986 sa stáva šéfom futbalového klubu AC Miláno.
Opätovné pády a vzostupy
V prvej polovici 90. rokoch Berlusconi vstupuje do politiky, stáva sa poslancom talianskeho parlamentu a v roku 1994 prvýkrát aj premiérom. Jeho vláda však vydržala iba niekoľko mesiacov a v následných predčasných voľbách v roku 1996 ho porazil Romano Prodi. Vo voľbách o päť rokov neskôr však uspel a tentoraz sa na premiérskom poste vydržal až do roku 2006. Do diania na talianskej politickej scéne však opätovne výrazne prehovoril Prodi a jeho blok tesne poráža Berlusconiho.
Prodiho vláda však padá o dva roky neskôr, Berlusconi jasne vyhráva voľby a v Taliansku odvtedy neohrozene vládne. Pôsobenie jeho posledného kabinetu však poznačil rekordný počet hlasovaní o dôvere, o jej vyslovenie požiadal parlament viac ako 50-krát.
Tretí najbohatší Talian s 8 miliardami
Kariéra a život Silvia Berlusconiho je pretkaná obvineniami z kontaktov s vplyvnou mafiou a úplatkov či sexuálnymi škandálmi a slávnymi výrokmi. Podľa viacerých zdrojov je tretím najbohatším Talianom, pričom časopis Forbes odhaduje jeho majetok na takmer 8 miliárd dolárov. Aktuálne čelí obvineniami z korupcie a sexuálneho styku s neplnoletou. Obvinení z daňových únikov ho milánsky súd nedávno zbavil.
II Cavaliere a jeho budúcnosť
Silvio Berlusconi, ktorý je na Apeninskom polostrove známy aj pod prezývkou Il Cavaliere (Rytier), bol dvakrát ženatý a má päť detí. Predpokladá sa, že po odchode z premiérskeho postu Taliansko opustí a bude nasledovať kroky svojho priateľa, bývalého talianskeho premiéra Craxiho, ktorý v roku 1994 utiekol do Tuniska, aby sa tak vyhol 27-ročnému väzeniu za korupciu. Craxi sa až do svojej smrti v roku 2000 do svojej vlasti nikdy nevrátil.
ISIFA