Venezuelské úrady zadržali šesť ľudí vrátane Čecha. Obvinení sú zo sprisahania proti vláde
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
CARACAS / Venezuelské úrady zadržali dvoch Španielov, troch občanov Spojených štátov a jedného Čecha, vinia ich zo snahy destabilizovať politickú situáciu v krajine a zabiť niektorých jej predstaviteľov, vrátane prezidenta Nicolása Madura.
Španielska diplomacia Venezuelu požiadala o bližšie informácie. České ministerstvo zahraničia potvrdilo, že bol vo Venezuele zadržaný český občan. Ambasáda v kolumbijskej metropole Bogote, pod ktorú krajina spadá, je v kontakte s rodinou.
Dôvody zadržania
Španielske médiá citovali venezuelského ministra vnútra Diosdada Cabella, podľa ktorého bola šestica zadržaná kvôli podozreniu z vyvolávania násilia a destabilizácie Venezuely. Podľa informácií, ktoré zatiaľ získal, boli cudzinci podľa venezuelských úradov súčasťou sprisahania vedeného americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA), ktorého cieľom bolo zvrhnúť vládu a zabiť niekoľkých členov jej vedenia.
Zdroj zo španielskeho ministerstva zahraničia agentúre Reuters povedal, že zatknutí španielski občania nemali žiadne väzby na španielske tajné služby a že Španielsko nebolo zapojené do žiadneho plánu na politickú destabilizáciu Venezuely. "Španielsko obhajuje demokratické a mierové riešenie situácie vo Venezuele," uviedol.
"Môžeme potvrdiť zadržanie českého občana vo Venezuele. Náš zastupiteľský úrad v Bogote, pod ktorý spadá aj Venezuela, je v kontakte s rodinou. Vzhľadom na citlivosť prípadu nemôžeme v tejto chvíli poskytnúť žiadne ďalšie informácie," oznámila Mariana Wernerová z odboru komunikácie českého ministerstva zahraničia.
Kto je zadržaný Čech?
Podľa zistení serveru Neovplyvní.cz je zadržaný Čech 33-ročný Ján Darmovrzal, ktorý je aktívnym záložníkom zo 43. výsadkového pluku v Chrudimi. Podľa serveru pôsobil päť rokov v Singapure, kde diaľkovo vyštudoval právo na Londýnskej univerzite. Po návrate do Česka pracoval pre českú štátnu správu a následne pôsobil v armáde.
Madrid podozrenie popiera
Španielski občania boli zadržaní v meste Puerto Ayacucho, citovali španielske médiá ministrove slová prenesené na tlačovej konferencii. Dodala, že pri akcii bolo zhabaných asi 400 pušiek pôvodom zo Spojených štátov. Španielski občania boli obvinení z príslušnosti k španielskej tajnej službe. Madrid podľa španielskych médií toto tvrdenie poprel.
Americké ministerstvo zahraničia v sobotu 14. 9. potvrdilo zadržanie jedného príslušníka americkej armády a uviedlo, že vie o nepotvrdených správach o ďalších dvoch amerických občanoch zadržaných vo Venezuele. "Akékoľvek tvrdenia o zapojení Spojených štátov do sprisahania s cieľom zvrhnúť Madura sú kategoricky nepravdivé. Spojené štáty naďalej podporujú demokratické riešenie politickej krízy vo Venezuele,“ uvádza sa podľa agentúry AP vo vyhlásení úradu.
Odvolanie veľvyslancia
Správa o zadržaní cudzincov prichádza po tom, ako venezuelská vláda tento týždeň odvolala svojho veľvyslanca v Španielsku na konzultácie a predvolala si španielskeho veľvyslanca vo Venezuele. Vystupňovala tak diplomatické napätie po prezidentských voľbách z konca júla, v ktorých podľa venezuelských úradov opäť zvíťazil Maduro. Opozícia to spochybnila a západné štáty jej väčšinou dávajú zapravdu.
Venezuelu okrem iného nahnevalo rozhodnutie španielskeho premiéra Pedra Sáncheza stretnúť sa s opozičným kandidátom na prezidenta Edmundom Gonzálezom Urrutiom, ktorý podľa opozície prezidentské voľby vyhral. González Urrutia minulý týždeň odišiel do španielskeho exilu, vzhľadom na to, že mu venezuelský režim pohrozil zatknutím.