Taliani vyšli do ulíc. Protestujú proti rozpočtovým škrtom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V mnohých talianskych mestách sa do ulíc vydali Taliani včetne študentov. Protestujú proti rozpočtovým škrtom a taktiež proti nedostatku pracovných príležitostí.
Taliansky senát, horná parlamentná komora, má v priebehu štvrtku hlasovať o dôvere novej vláde premiéra Maria Montiho. ten predniesol k zákonodarcom svoju protikrízovú stratégiu.
Monti v prejave k senátorom uistil, že jeho vláda od rozpočtových úspor neustúpi. Zameria sa taktiež na ekonomický rast a spravodlivosť pri zavádzaní nutných opatrení, aby vyviedla Taliansko z krízy.
"Vláda sa bude usilovať o vyvážený rozpočet v roku 2013 aj o zníženie veľmi veľkého štátneho dlhu," uviedol Monti. Pokiaľ nebude v krajine rásť ekonomika, potom sa nevráti ani dôvera investorov. "Potrebujeme opatrenia, aby sme ekonomiku zbavili skostnatelosti, pomohli zrodu nových podnikov, zlepšili efektivitu verejných služieb a podporili zamestnanosť žien a mladých ľudí," dodal Monti.
Na niekoľkých miestam po celom Taliansku sa streli demonštranti s policjtami. Cieľom pochodujúcich v Miláne bola miesta Bocconiho univerzita, ktorá pripravuje obchodnícku elitu a na jej čele je súčasný premiér, ekonóm Monti.
Ciele demonštrantov: univerzity, banky, daňové úrady
Protestné demonštrácie sa konali aj v Turíne, Palerme či Bari. Demonštranti si vzali na mušku najmä univerzity, pobočky bánk, ale aj daňové úrady. Na dnešok zvolali stávky a pochody aj dopravné odbory s cieľom vymôcť si výhodnejšie pracovné zmluvy. V Ríme nejazdí metro a z veľkej časti nefunguje autobusová doprava. hrozí taktiež meškanie letov.
Budúcnosť eura závisí od Talianov
Nový taliansky premiér Mario Monti vo štvrtok pred plénom hornej komory parlamentu uviedol, že budúcnosť spoločnej európskej meny závisí predovšetkým od Talianska. Preto podľa slov Montiho, ktorý včera spolu so svojou novým kabinetom zložil prísahu, je realizácia potrebných reforiem kľúčová pre ďalší ekonomický vývoj krajiny. Z tohto dôvodu nepovažuje podmienky vyplývajúce z dohôd s medzinárodnými inštitúciami za nátlak.
Ako dodal, Európska únia totiž nemôže prežiť zrútenie menovej únie.
"Budúcnosť eura závisí od toho, ako si bude Taliansko viesť v najbližších týždňoch. Ak zlyháme, nezrealizujeme potrebné reformy, budeme sa musieť podrobiť oveľa omnoho ťažším podmienkam. Preto nepovažujeme európske povinnosti za niečo nanútené cudzími silami. Nie je to tak, že my sme na jednej strane a oni na druhej. My sme Európa," dodal Monti.
SITA