Zachráni euro "bruselský superštát"?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Európske ekonomické problémy nie a nie zažehnať. Starostí mnoho, liekov málo. Každý deň vyskočí nový problém a nejaké to riešenie.
Analytici najnovšie apelujú na Európsku centrálnu banku (ECB), aby pristúpila k masívnemu nákupu dlhopisov najzadlženejších krajín. Na politickej scéne, zase šéf Európskej komisie volá po väčšej integrácii krajín.
Európsky moloch reaguje príliš pomaly
Problémom zostáva, že pri riešeniach, ktoré potrebujú reakčný čas ani nie dni, ale hodiny reaguje európsky kolos pomaly. Systém, ktorý je momentálne nastavený je komplikovaný, aj preto sa často hovorí o prehnanej byrokracii z Bruselu.
Bez disciplíny euro neudržíme
Pri riešení problémov volá najnovšie šéf európskej komisie, po vyššej integrácii krajín. Kríza v jedenom štáte má totiž vplyv na blahobyt v inom. Bez vyššej integrácie a disciplíny nebudeme schopní udržať spoločnú menu. To je okamih pravdy.
Zachráni to európsky superštát?
Dôležité je však to, aby najmä nezodpovedné štáty začali konať zodpovedne. Aj keď mnohí europoslanci nie sú za vytvorenie európskeho superštátu v princípe súhlasia - je potrebné viesť úniu pevným krokom dopredu, nech sa nerozpadne opäť na jednotlivé štáty.
Prehlbovanie krízy a ťažké hľadanie východísk dáva priestor pre radikálov, ktorí volajú po separácii krajín. Jednou vecou je politická vôľa, druhou ekonomický tlak. Napriek tomu, že situácia je jedna z najvážnejších od druhej svetovej vojny, v Štrasburgu nad euroskepticizmom stále prevláda eurooptimizmus.
Andrea Guerra