Hromadne organizovaný plač? Aj to sa dá v totalite
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Severná Kórea napína svaly. Dva dni po smrti komunistického lídra Kim Čong-ila (†69) odpálila rakety krátkeho doletu. Na uliciach zase hromadne plakali tisícky ľudí. Vraj spontánne smútili za "Drahým vodcom".
Realita je však zrejme iná. Komunistický režim posielal do sveta obrázky trúchliacich ľudí, podľa všetkého ale išlo o dobre zorganizované divadlo. Na znak toho, ako národ miluje stranu a jej zosnulého lídra.
Každý druhý donáša
V Kórejskej ľudovo demokratickej republike totiž panuje strach. Strach z represií režimu. Každý druhý človek v krajine je totiž donášačom pre armádu alebo tajnú políciu. A tá sa môže veľmi rýchlo dozvedieť, že niekto nebol "dostatočne zarmútený".
Podľa pozorovateľov tak pondelňajšie zábery zo Severnej Kórei boli skôr štátnou propagandou zorganizovaným predstavením
Armáda napína svaly
Severokórejská armáda uskutočnila v pondelok pri východnom pobreží krajiny test rakety krátkeho doletu. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jon-hap. "Ráno odskúšala raketu krátkeho doletu," povedal zdroj, podľa ktorého sa s najväčšou pravdepodobnosťou snaží strelu vylepšiť.
Južná Kórea zvolala mimoriadne zasadnutie bezpečnostných zložiek a armádu uviedla do stavu pohotovosti. Urobila tak v reakcii na správy o smrti Kima Čong-ila.
Komunistický vodca zomrel podľa všetkého na infarkt vo svojom vlaku neďaleko metropoly Pchjongjang. Novým lídrom Severnej Kórei by sa mal stať Kimov približne 27-ročný syn Kim Čong-un. Informácií o potenciálnom lídrovi ázijskej jadrovej veľmoci je relatívne málo, pravdepodobne však bude pokračovať v otcových šľapajach.
sita