ZÁZNAM: Pohreb Kim Čong-ila (†69). Plač, hystéria a vojenská prehliadka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V severokórejskom hlavnom meste Pchjong-jang sa v stredu doobeda konal pohreb zosnulého vodcu Kima Čong-ila, ktorý zomrel 17. decembra vo veku 69 rokov. Obrad sa začal pred palácom Kumsusan, kde dva týždne ležalo vystavené telo v sklenenej rakve. Zábery z pohrebu vysielala štátna televízia KĽDR.
Na záberoch bolo vidieť limuzínu, ktorá s rakvou na streche a s veľkým portrétom zosnulého vodcu odchádzala z paláca za sprievodu vysokých štátnych a vojenských činiteľov vrátane Kimovho syna a nástupcu Kima Čong-una.
Plač, hystéria, kolabujúci moderátori...
Zasneženú cestu lemovali tisíce vojakov so sklonenými hlavami. Pohrebný sprievod sledovali v uliciach státisíce ľudí. Odvšadiaľ sa ozýval hysterický plač (avšak pozornému oku neušlo, že smútili len ľudia v prvých radoch), moderátori rečnili a vzlykali a nechýbala ani veľkolepá vojenská prehliadka.
Ceremoniál sledoval prakticky celý svet v nádeji, že uvidí aspoň malý náznak vývoja v tejto izolovanej krajine. Analytici sa však zhodujú v jednom: V Severnej Kórey bude na 1. mieste aj naďalej armáda.
Obrovská strata, najsmutnejší deň
Televízia okrem záberov z pohrebu vysielala smútočnú hudbu a ukážky zo života "drahého vodcu", ktorý vládol v KĽDR 17 rokov. Médiá píšu o obrovskej strate a najsmutnejšom dni. "Milióny vojakov a civilistov sú pevne odhodlané stať sa zbraňou na ochranu nášho drahého súdruha Kima Čong-ila a jeho ideálov a zámerov," píše denník Rodong Sinmun.
Takmer dvojtýždňové obdobie smútku vo štvrtok ukončí celonárodný pietny akt, v rámci ktorého si Severokórejčania bývalého vodcu pripomenú troma minútami ticha.
Izolovaná krajina s jadrovými zbraňami
Severná Kórea patrí medzi krajiny, ktoré majú vlastný jadrový program. Použitím atómovej bomby sa čas od času aj vyhráža.
Zdravie jej zosnulého vodcu bolo dlho nalomené, V roku 2008 pravdepodobne utrpel mozgovú príhodu.
Trpel vraj aj chorobami srdca a cukrovkou. Ako na tom bol Kim Čong-il naozaj? Nevedno, oficiálna propaganda režimu robila okolo zdravia "Drahého vodcu" tajnosti.
Pohreb Kim Čong-ila
SITA