Rakúsky prezident poveril zostavením novej vlády kancelára Karola Nehammera z ÖVP
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si video k výsledkom volieb
VIEDEŇ / Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen dnes poveril zostavením vlády súčasného kancelára Karola Nehammera, lídra Rakúskej strany ľudovej (ÖVP), ktorá skončila v septembrových voľbách druhá. Hlava štátu to oznámila na tlačovej konferencii vo viedenskom Hofburgu a požiadala súčasného kancelára, aby začal rokovania s treťou najsilnejšou stranou rakúskych parlamentných volieb - Sociálnodemokratickou stranou Rakúska (SPÖ). Informovali o tom agentúry.
Ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol Van der Bellen, že víťaz volieb Slobodná strana Rakúska (FPÖ) nenašla žiadneho koaličného partnera, ktorý by bol ochotný vymenovať jej lídra Herberta Kickla za kancelára.
Podľa spolkového prezidenta by rokovania medzi ÖVP a SPÖ mali tiež objasniť, či bude potrebný tretí koaličný partner. "Nešlo o závod, z ktorého automaticky vzíde víťaz, ktorý potom môže vládnuť úplne sám," uviedol ako dôvod svojho rozhodnutia Van der Bellen. "Nikto si nemôže nárokovať celý národ. Každá strana musí nájsť jedného alebo viacerých partnerov, aby bola schopná vládnuť. Tak funguje naša demokracia," povedal.
"Doteraz bolo v Rakúsku tradíciou, že spolkový prezident poverí zostavením vlády lídra strany, ktorá vzišla z volieb ako najsilnejšia. Tentokrát som to neurobil, pretože došlo k novej situácii," uviedol prezident.
ÖVP nevylučuje vládu s FPÖ, no nie pod vedením Kickla
Van der Bellen tiež pripomenul, že SPÖ rovnako ako Zelení a liberálni NEOS spoluprácu so Slobodnými odmietajú zo zásady, zatiaľ čo ÖVP spoluprácu nevylúčila, avšak iba za podmienky, že by sa kancelárom nestal Herbert Kickl. Šéf Slobodných potom zase dal jasne najavo, že jeho strana pôjde do vlády len s ním ako kancelárom, uviedol prezident.
Septembrové voľby prvýkrát vyhrala pravicovo populistická FPÖ so ziskom 28,8 percenta hlasov, nasledovaná ľuďmi kancelára Karola Nehammera s 26,3 percenta a sociálnymi demokratmi s 21,1 percenta. Do parlamentu sa dostali ešte NEOS s 9,1 percenta a Zelení s 8,2 percenta.
Nehammer: Pre stabilitu v rakúskom parlamente bude potrebná trojkoalícia
Predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a súčasný kancelár Karl Nehammer, ktorý dostal poverenie zostaviť novú vládu, v utorok večer uviedol, že hypotetická tesná vládna väčšina jedného poslanca so sociálnymi demokratmi (SPÖ) by nebola dostatočne stabilná a potrebné by bolo do koalície prizvať tretieho partnera. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
"Na zabezpečenie stabilnej parlamentnej väčšiny bude potrebný tretí partner," vyhlásil Nehammer a dodal, že chce, aby sa jeho vláda usilovala o presadenie viacerých reforiem. V Rakúsku od získania nezávislosti po druhej svetovej vojne trojkoalícia ešte nikdy nevládla. Reuters pripomína, že ÖVP a SPÖ budú musieť prekonať veľké ideologické rozdiely, a to najmä v oblasti zvyšovania daní z majetku a dedičstva, čo je jedným z najdôležitejších bodov programu SPÖ.
"Dnes neviem povedať, či tieto rokovania povedú k vytvoreniu vlády. Môžem vám však sľúbiť, že budem konať v záujme stability a spoľahlivosti a s pocitom zodpovednosti za našu krajinu," vyhlásil Nehammer.
Líder víťazného FPÖ Herbert Kickl na poverenie Nehammera zostavením vlády reagoval, že toto rozhodnutie je "fackou do tváre" mnohým voličom. Vyhlásil, že by bolo nedemokratické, keby jeho strana nevládla, a varoval pred vytvorením "koalície porazených". Deklaroval však, že jeho strana ešte nepovedala posledné slovo a počká si na výsledky rokovaní. Ozrejmil, že FPÖ je aj naďalej otvorená spolupráci.
V septembrových parlamentných voľbách zvíťazila prvýkrát od svojho vzniku v roku 1956 strana FPÖ. Od voličov dostala 29 percent hlasov. Na druhom mieste skončila ÖVP (26 percent), sociálni demokrati (SPÖ) zaznamenali s 21 percentami svoj vôbec najhorší volebný výsledok v histórii. Liberáli z NEOS získali deväť percent hlasov a Zelení, ktorí doteraz vládli spolu s ľudovcami, skončili na ôsmich percentách.