Jasno
13°
Bratislava
Dobromila
28.10.2024
Bitky, kupovanie hlasov a bojkot. Gruzínska opozícia a prezidentka neuznávajú výsledky volieb
Zdielať na

Bitky, kupovanie hlasov a bojkot. Gruzínska opozícia a prezidentka neuznávajú výsledky volieb

TBILISI / Európska únia a Spojené štáty vyzývajú, aby sa prešetrili informácie o údajných nezrovnalostiach počas parlamentných volieb v Gruzínsku. Pozorovatelia OBSE upozornili, že dochádzalo ku kupovaniu hlasov, bitkám vo volebných miestnostiach a viac-násobnému hlasovaniu.

Opozícia spolu s gruzínskou prezidentkou odmietajú uznať víťazstvo vládnucej stany Gruzínsky sen. Tá sa podľa nich inšpiruje Ruskom. Premiér Irakli Koba-chidze vyhlásil, že integrácia Gruzínska do Európskej únie zostáva pre Tbilisi prioritou.

Gruzínska opozícia bojkotuje prácu nového parlamentu

Opozičné strany v Gruzínsku oznámili bojkot nového parlamentu, ktorý vzišiel zo sobotňajších volieb. Informovala o tom rozhlasová stanica Echo Kavkaza. "Naša strana neposkytne legitimitu nelegitímnemu parlamentu Gruzínskeho sna. Bodka," vyhlásil líder strany Pre Gruzínsko Giorgi Gacharia na mimoriadnom brífingu.

Gacharia okrem toho potvrdil účasť na protestnom zhromaždení proti zmanipulovaniu volieb, ktoré sa na výzvu opozície konal pondelok 28. 10. večer na Rustaveliho triede v Tbilisi. "Protest je veľmi dôležitý. Budeme tam, kde sú naši voliči, tak ako doteraz a ako aj v budúcnosti," dodal.

Bojkot nového parlamentu potvrdila aj líderka opozičnej strany Silné Gruzínsko Anna Dolidzeová

"Určite neuvažujeme o žiadnej možnosti účasti v tomto parlamente," povedala Dolidzeová novinárom. Pripomenula, že rovnaká situácia v Gruzínsku nastala aj po voľbách v roku 2020. O neúčasti na práci parlamentu informovali medzičasom aj ďalšie dva opozičné subjekty: Koalícia za zmeny a Jednota - Národné hnutie, ktoré oznámili, že ich kandidáti sa vzdajú poslaneckých mandátov.

V Gruzínsku sa v sobotu 26. 10. konali parlamentné voľby, v ktorých sa o priazeň voličov uchádzalo 18 politických strán vrátane vládnucej strany Gruzínsky sen - Demokratické Gruzínsko, ktorá je pri moci už 12 rokov. Podľa najnovších údajov ústrednej volebnej komisie si vládnuca strana zabezpečila 52,98 percent hlasov pri 97,48 percentách spočítaných hlasovacích lístkov, čo jej umožňuje zostaviť jednofarebnú vládu.

Okrem nej sa do parlamentu dostali aj opozičné strany: Koalícia za zmenu (11,2 percenta), Jednota - Národné hnutie (9,83 %), koalícia Silné Gruzínsko (9,02 %) a strana Pre Gruzínsko (8,22 %). Ostatné strany neprekročili päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu.

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová vyhlásila, že výsledok volieb znamená "podriadenie sa Gruzínska Rusku" a vyzvala prívržencov prozápadného kurzu krajiny na protesty.

Demonštranti vypískali maďarského premiéra Orbána

 Na výzvu proeurópskej opozície prišli pred budovu parlamentu v centre Tbilisi vyše 15-tisíc ľudí, aby protestovali proti výsledkom sobotňajších parlamentných volieb, ktoré považujú za sfalšované. Gruzínske médiá i spravodajský web Echo Kavkaza uviedli, že demonštranti s vlajkami Gruzínska a EÚ vypískali kolónu áut s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý v pondelok pricestoval na návštevu Tbilisi, keď odchádzala spred hotela Marriott na Rustaveliho triede.

Echo Kavkaza uviedlo, že maďarská delegácia sa podľa všetkého ubytovala v tom istom hoteli, kde sa pred začiatkom zhromaždenia v centre Tbilisi konalo stretnutie lídrov opozície so zástupcami diplomatického zboru. Gruzínske médiá pripomenuli, že Viktor Orbán sa stal prvým a jediným západným lídrom, ktorý zablahoželal vládnej strane Gruzínsky sen k víťazstvu.

Po príchode do Tbilisi Orbán zverejnil na sociálnych sieťach príspevok, v ktorom uviedol, že Gruzínsko "je konzervatívny, kresťanský a proeurópsky štát... a namiesto zbytočného kázania potrebuje našu podporu na európskej ceste." Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý Orbána v Tbilisi sprevádza, na sociálnej sieti napísal, že výsledok volieb v Gruzínsku je pre liberálov "škaredou porážkou".

Von der Leyenová vyzvala na prešetrenie nezrovnalostí pri voľbách

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala na nezávislé vyšetrenie "nezrovnalostí", ktoré sprevádzali víkendové parlamentné voľby v Gruzínsku. Predsedníčka EK trvá na tom, že Gruzínci "majú právo vedieť, čo sa stalo."

"Ľudia v Gruzínsku sa už mnoho rokov usilujú a bojujú za demokraciu. Majú právo vedieť, čo sa tento víkend stalo. A majú právo na to, aby sa volebné nezrovnalosti vyšetrili rýchlo, transparentne a nezávisle," povedala Ursula von der Leyenová počas prejavu na belgickej univerzite College of Europe v meste Bruggy.

Na prešetrenie nezrovnalostí okolo hlasovania vyzval v nedeľu 27. 10.  gruzínske úrady aj predseda Európskej rady Charles Michel. Nezrovnalosti, na ktoré poukázala predbežná správa medzinárodných pozorovateľov, je podľa jeho slov potrebné "riešiť a objasniť".

Súvisiace články

Najčítanejšie správy