Japonsko prvýkrát od katastrofy v roku 2011 spúšťa reaktor v oblasti Fukušimy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si archívnu reportáž o Fukušime
TOKIO / V severovýchodnom Japonsku bol dnes v oblasti susediacej s elektrárňou Fukušima znovu spustený jadrový reaktor vybavený zosilnenou ochranou proti cunami. Je to prvýkrát, čo niektorý z jadrových reaktorov obnovuje prevádzku v oblasti, ktorú v roku 2011 postihlo ničivé zemetrasenie, vlna cunami a jadrová katastrofa, informuje tlačová agentúra Kjódó.
Opätovné spustenie druhého bloku jadrovej elektrárne Onagawa v prefektúre Mijagi je od katastrofy v roku 2011 zároveň prvým spustením reaktora rovnakého typu, ako boli tie vo Fukušime. "Jadrová energia je rovnako ako obnoviteľné zdroje energie dôležitým zdrojom nízkouhlíkovej energie a našou politikou je maximálne ju využívať, ak bude zabezpečená bezpečnosť," povedal na tlačovej konferencii hovorca japonskej vlády Jošimasa Hajaši.
Reaktor Onagawa, ktorý prevádzkuje spoločnosť Tohoku Electric Power, prešiel vo februári 2020 bezpečnostnou previerkou podľa prísnejších bezpečnostných noriem po fukušimskej kríze a získal miestny súhlas s obnovením prevádzky. Spoločnosť Tohoku Electric Power strávila viac ako desať rokov dokončovaním stavebných prác na zvýšení bezpečnosti elektrárne, vrátane vybudovania 29 metrov vysokej prílivovej steny a zvýšenia odolnosti budovy reaktora proti zemetraseniu.
V marci 2011 zasiahlo Japonsko silné zemetrasenie a následná vlna cunami. O život prišlo bezmála 20.000 ľudí a ďalších viac ako 2500 bolo nezvestných. Toto zemetrasenie spôsobilo aj haváriu v jadrovej elektrárni vo Fukušime, čo viedlo k jednej z najhorších jadrových katastrof v histórii.