Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Vatikán zverejnil svoju prvú správu o sexuálnom násilí na deťoch
Zdielať na

Vatikán zverejnil svoju prvú správu o sexuálnom násilí na deťoch

Archívna reportáž

Pozrite si archívnu reportáž k problematike

VATIKÁN / Vatikán v utorok (29. 10.) zverejnil svoju prvú a dlho očakávanú správu o ochrane maloletých pred sexuálnym násilím v katolíckej cirkvi. Správa odporúča urýchliť potrestanie páchateľov, zlepšiť prístup obetí k informáciám a stanoviť jasnejšie pravidlá ich odškodnenia, informujú tlačové agentúry.

Cirkvou po celé desaťročia otriasli škandály pedofilných kňazov a krytie ich zločinov, ktoré poškodili dôveryhodnosť cirkvi a stáli ju stovky miliónov dolárov v kompenzáciách, uviedla agentúra Reuters. Správa pápežskej komisie pre ochranu maloletých - vyšetrovacieho orgánu, ktorý pápež František zriadil v roku 2014 - neuvádza zoznam prípadov sexuálnych napadnutí v cirkvi, ale hodnotí zavedené postupy pre umožnenie oznamovania prípadov, vypočúvania a podporu obetí a potrestania páchateľov. Pápež komisiu o správu požiadal v roku 2022 podľa svojich slov za účelom získania "spoľahlivých informácií o tom, čo sa deje a čo treba zmeniť".

"Pravda, spravodlivosť, odškodnenie a inštitucionálna reforma by mali slúžiť ako referenčný bod a základ našej práce," uviedol v správe predseda komisie kardinál Sean O 'Malley. Dodal však, že "uznanie a odškodnenie krízy (sexuálneho) násilia v cirkvi je ťažké".

Správa tiež vyzýva na väčšiu transparentnosť

Aby obete mali väčší prístup k dokumentom, ktoré sa ich týkajú, k jasnejšiemu rozdeleniu úloh medzi vatikánskymi oddeleniami zaoberajúcimi sa zneužívaním a k účinnejšiemu trestaniu páchateľov. Komisia tiež navrhuje zvážiť vytvorenie funkcie ombudsmana. Jedna z obetí v rámci auditu uviedla, že ju prekvapilo, že "najmenej stresujúcou časťou celého procesu bolo samotné napadnutie". "Naozaj hrozné je, keď sa odvážite prehovoriť, a v tej chvíli sa vám začne rúcať svet," uviedol dotyčný.

Komisia považuje za potrebné urýchliť "konanie o zbavení funkcie" cirkevných predstaviteľov zapletených do sexuálneho násilia na deťoch. Nespresňuje, či by sa tento proces mal uskutočniť v prípade podozrenia a udania, alebo na konci súdneho procesu, či už kanonického alebo civilného. Podľa komisie by sa tak malo diať "v odôvodnených prípadoch."

Združenie obetí sa domnieva, že konkrétne opatrenia cirkvi sú nedostatočné

Prekáža im, že duchovní nemajú povinnosť nahlasovať prípadné trestné činy civilnej justícii, ak im to neukladajú zákony danej krajiny. Spovedné tajomstvo navyše zostáva absolútne.

Medzi členmi komisie, ktorých pápež František priamo vymenoval, sú cirkevní aj laickí odborníci z rôznych oblastí súvisiacich s ochranou osôb, vrátane práva, vzdelávania, psychológie, psychiatrie a ľudských práv. Orgán v minulosti čelil ostrej kritike a niektorí členovia z neho odišli. Najvplyvnejší člen Hans Zollner z komisie odstúpil v marci 2023 a obvinil ju, že trpí štrukturálnymi problémami a problémami s transparentnosťou.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy