Batériová revolúcia na Slovensku? Delegácia navštívila závod v Číne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ČÍNA / Slovensko má byť súčasťou najmodernejšej batériovej výroby na svete. Výstavbu závodu v Šuranoch však sprevádzajú emócie. Ako to vyzerá v rovnakej fabrike priamo v Číne, si bolo pozrieť aj približne 30 obyvateľov Šurian a okolia. Aké sú ich dojmy, to priamo v Hefei zisťoval štáb TV JOJ.
V Číne majú príslovie, že počuť je len ilúzia, ale vidieť realita. V podstate naše lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Zástupcovia chceli názornou ukážkou na mieste vyvrátiť najmä rôzne mýty. "Je tu 18 komínov a žiadne rozpúšťadlá, ktoré nie sú emitované a ktoré spúšťajú neplodnosť, neznečisťujú vodu," hovorí riaditeľ InoBat Marián Boček.
"Najviac obáv majú ľudia, ktorí nemajú technologické vzdelanie," povedal Steve Cai, viceprezident Gotion High-tech. "Pod Gigafactory si predstavujú starú výrobu bateriek, ktorá bola naozaj znečisťujúca," dodal.
Závod v šesťmiliónovom meste bol sterilný
Pracovníci boli v overaloch nie pre svoju bezpečnosť, ale čistotu batérií. Výrobu článkov, kde sa jednotlivé vrstvy postupne nanášajú, najčastejšie prirovnávajú k pečeniu. Či v pekárni alebo v baterkárni, či na Slovensku alebo v Číne je to dnes veľmi čistá práca.
Táto sci-fi výroba, aká je v Európe len v Nemecku, kde je tiež Gigafactory, zapôsobila na Slovákov takto. "Realita je veľmi podobná tomu, čo sme vedeli predtým, že čo nás čaká," hovorí členka slovenskej delegácie. "Vyrába batérie naozaj high-tech technológiou v uzatvorenom procese, Kde teda všetky chemikálie sú uzatvorené v systéme," povedal ďalší účastník.
Ľudia sa najviac obávajú dopadov na životné prostredie, čo technologické firmy popierajú
Nemajú s tým zatiaľ negatívnu skúsenosť ani v Nemecku. Druhou vecou je, či príchod firmy nebude znamenať aj príchod všetko vidiacej čínskej polície. Aj nám hneď pri prílete vzali kamery a nakrúcať sme mohli len na telefóny.
Vieme si nejak strážiť Slovensko?
"Ja nevidím dôvod na čínskych policajtov na Slovensku," uviedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Vladimír Šimoňák. Čínska strana zároveň tvrdí, že biznis získajú najmä slovenské firmy a najmä Slováci.
"Operátorov výroby, technikov údržby a zároveň procesných inžinierov a vedcov," ozrejmila Victoria Vernarecova, prevádzková riaditeľka InoBat. "Málo príležitostí je, takže určite som neváhal a to bol dôvod, prečo som sa prihlásila," dodala ďalšia členka slovenskej delegácie.